با استرس خداحافظی کنید

ژوئن 21, 2018 0 Comments

پیشنهاد ما اینه کسائی که دچار استرس شغلی زیادین حتما این بخش رو بخونن.


استرس شغلی به عنوان عمل دوطرفه بین شرایط کار و ویژگی‌های فردی شاغل، میزان بیشتر از حد خواست‌های محیط کار و پس فشارای مربوط به اینه که فرد بتونه از عهده اونا برآید استرس فرد رو در حالت آماده باش قرار میده و آدم هم با آماده کردن بدن واسه ایجاد شرایط دفاعی جواب میده.


سیستم عصبی با ترشح هورمونها و افزایش نبض و تنفس عمیق و کشش عضلات جواب میده. این جواب از قبل آمادگی ایجاد شدن رو داره و بیشتر همه به یک شکل جواب می دن و بستگی نداره که استرس در محل کار ایجاد شه یادر خونه.


خبر خوب اینه که رویکردهایی واسه رسیدن به رشد و پیشرفت‌ی فردی وجود دارن که اجرای‌شون آسون و عملیه و احتیاجی به زمان، هزینه و منابع خاصی ندارن. مدیران و اعضای تیم‌شون می تونن خیلی آسون این رویکردها رو به کار بگیرن و از استرس شغلی کم کرده شه.


خودتون الگویی واسه نشاط باشین و بقیه رو تشویق کنین


سطح استرس شغلی کارکنان روز به روز در حال افزایشه. گزارش‌ها نشون دهنده اینن که بیشتر از نصف نیروی کار در دنیا (حدود ۵۳ درصد) نسبت به پنج پارسال بیشتر روبروی فرسودگی و استرس شغلی قرار دارن. درسته که استرس واگیر داره، اما عکسِ این قضیه هم راستی می‌کنه. زمانی که هر کدوم از اعضای تیم احساس نشاط کنن، اثر اون به همه اعضای گروه انتقال می‌کنه.


طبق بررسی‌های گذشته موسسه‌ی مشاوره و تحقیقاتیِ «گالوپ» (Gallup) که ۱۰۵ تیم رو در شش دوره‌ی سه ماه مورد بررسی قرار داده بود، افرادی که ۲۰ درصد بیشتر از بقیه در اونا نشاط دیده می‌شد، موفق شدن باعث بالا رفتن روحیه‌ی دیگر اعضای تیم در طول شش ماه شن. پس، شمام باید فعالیت‌هایی که نشاط و سرزندگیِ شما و اعضای تیم‌ رو افزایش میدن شناسایی و اولویت‌بندی کنین. کارکنان‌ رو تشویق کنین که واسه ورزش کردن یا دیگر فعالیت‌های نشاط‌‌آور مثل پیاده‌روی دسته‌ جمعی وقت بذارن یا در تقویم کاری واسه هر پروژه زمان‌های اضافه‌تری اختصاص بدید تا کارکنان بتونن کارشون رو با آرامش و انعطاف بیشتری بکنن.


واسه فرار از استرس شغلی خارج از زمان کار به مسائل شغلی فکر نکنین


استرس کاری و روشهای مقابله با اون


برابر تحقیقات سازمان مشارکت و پیشرفت‌ی اقتصادی، در سراسر دنیا کارمندان به طور متوسط ۳۴ تا ۴۸ ساعت در هفته کار می کنن و احتمال داره بعد از ساعات کاری هنوزم درگیر کار یا فعالیت‌های مربوط به اون باشن. تحقیقات نشون دادن که همیشه مشغول به کار بودن، و انجام دادن چند کار به شکل با هم قاتل بهره‌وریه، خلاقیت رو نابود می‌کنه و از انرژی و نشاط کارکنان می‌کاهد و به استرس شغلی می افزاید.


فرهنگی که در جوامع الان هست، روز به روز بر بالا بودن کارکرد کارکنان تأکید داره و همین باعث می‌شه اونا تمایل داشته باشن که همیشه در حال فعالیت باشن، ولی این طرز‌ فکر خیلی خطرناکه و در نقطه‌ی مقابل بهره‌وری قرار داره، چون حسابی واسه استراحت باز نمی‌کنه.


حتی بهترین ورزشکاران در بهترین تیم‌ها هم نیاز به استراحت و بازسازی نیروهای خود دارن. پس، حتما این موضوع رو با کارکنان‌تون روشن کنین که چه زمانی باید تمرکز خود رو بر کار بذارن و چه زمانی باید اون رو از یاد ببرن.


واسه بالا رفتن تمرکز، از انجام چند کار به طور با هم خودداری کنین


انجام دادن چند کار به شکل با هم یک اشتباهه. آدم‌ها مثل کامپیوتر نمی‌توانند چند کار رو به شکل موازی و هم‌زمان بکنن. محقق عصب‌شناسی و نویسنده «جوآن دیک» (JoAnn Deak) اشاره می‌کنه که انجام دادن چند کار به شکل هم‌زمان، مدت زمان انجام کار رو دو برابر می‌کنه و تعداد اشتباهات رو هم کمه کم به دوبرابر می‌رساند.


اون می گه بهترین روش واسه انجام چند کار، روش ترتیبیه. افراد می تونن با اختصاص دادن کارا، یکی بعد از دیگری و به شکل اولویت‌بندی شده، از تداخل زمانی وظایف جلوگیری کنن و با اولویت دادن به کارهای مهم و نه فوری، به اعضای تیم‌شون کمک کنن.


در کارای روزانه نظم حرف اول رو میزند پس منظم باشین


اگه کار واسه شما استرس یا ناراحتی ایجاد می کنه حالا زمان اینه که برنامه کاری روزانه خود رو منظم کنین. اولین نکته واسه رفع استرس شغلی اینه که سعی کنین که چند دقیقه زودتر به محل کار خود وارد شید تا بتونین یک برنامه ریزی منظم و درست واسه کار روزمره خود داشته باشین.این به شما کمک می کنه تا به یک آرامش روحی برسین.


سعی کنین تا میز کار خود رو منظم کنین و یا ایمیلای خود رو چک کرده و ایمیلای اضافی رو پاک کنین. در صورت امکان یک لیست از کارایی رو که باید هر روز انجام بدین تنظیم کرده و طبق اون لیست عمل کنین.


در کار و محیط کارتون تنوع بسازین


تنوع در محیط کاری


تنوع رو به یه جور نمک زندگی معرفی کرده ان و این مسئله بیش تر از هر زمان دیگر در روزهای کاری خود رو نشون میده. تکرار یک یا چند نوع کار به شکل روزمره به فرد فشار آورده و باعث ناراحتی و افسردگی فرد میشه.


تحقیقات نشون داده که کارمندانی که در مورد طراحی و دکوراسیون محل کار خود نظر می دن و اون رو به دلخواه تغییر می دن ۴۰ درصد از بقیه خوشحال ترن و استرس شغلی کمتری دارن. البته در خیلی از موارد کارمندان از اینطور قدرتی در مورد تغییر دکوراسیون بهره مند نیستن. پس بهتره که سعی کنین محیط شخصی خود، مثل اتاق یا میز کار خود رو با اضافه کردن چند عکس، تقویم با اشکال خنده دار یا یک اثر هنری قشنگ تر کنین.


واسه فرار از استرس شغلی در صورتی که قوانین محل کار شما اجازه میده سعی کنین تا حد امکان از لباسایی با رنگای جور واجور و خوشحال استفاده کنین. استفاده از کیفی به رنگ روشن یا استفاده از انگشتر یا ساعت مچی که خاطره خوبی رو به یاد شما می آورد همه می تونه روی روحیه شما اثر بزاره.


واسه فرار از استرس شغلی غذاای سالم بخورین


محققان دریافتند استرس شغلی می تونه به انتخاب غذاهای ناسالم منجر شه. اونا فهمیدن اخلاق منفی افراد از یک روز کاری پراسترس، در شام خوردن اثر می‌گذارد و باعث انتخاب غذاهای ناسالم می‌شه. پس این افراد بیشتر از حد عادی غذا می‌خورند یا به جای انتخاب غذاهای سالم، غذاهای ناسالم انتخاب می کنن.


اگه می دونین که روز سختی رو در پیش دارین سعی کنین تا بین وعدهای سالم و مقوی رو به همراه خود به سر کار ببرین. مغزها شامل:گردو، فندق یا بادام به دلیل داشتن اسید چرب امگا۳، موز به دلیل دارا بودن پتاسیم، نون سبوس دار و ضمنا خوراکیایی که قند و انرژی رو با سرعت کم در بدن آزاد می کنن مثل این موادن.


و کلام آخر: قدر موقعیت خود رو بدونین


اگه از شغل خود یا موقعیت کاری خود راضی نیستین سعی کنین به یه جور به جنبه مثبت کار خود نگاه کنین. سعی کنین تا یک یا چند نکته مثبت در مورد کار خود رو پیدا کنین یا به این موضوع فکر کنین که خیلی از آدما در آرزوی شغل و رتبه شمان. سعی کنین تا با کمک به بقیه در محل کار خود این احساس مثبت رو در خود تقویت کنین.


]]>