بهزیستی روان شناختی و پیشگیری از آسیب

دانلود پایان نامه

۱۶جلسه آب درمانی بر قدرت عضلات قدرت مردان سالمند مبتلا به کمر درد مزمن تاثیر دارد.
16جلسه آب درمانی بر شدت درد مردان سالمند مبتلا به کمر درد مزمن تاثیر دارد.
تعریف عملیاتی
کمردرد:
تمام عناصر آناتومیک شرکت کننده در اعمال فیزیولوژیک ستون مهره ای در صورتی که دچار مشکل شوند ممکن است ایجاد درد نمایند که به این عارضه کمر درد اطلاق میشود. کمر درد میتواند ناشی از ضایعات مفصلی ، عروقی ، تاندونی ، و عضلانی باشد و آنچه مسلم است عواملی نظیر سن ، جنس ، نژاد ، چاقی ، شغل ، بیماری های ارثی و زمینه ای و ثانویه ، مسائل روحی ، حاملگی ، و زندگی شهر ی از فاکتور های موثر در بروز و یا تشدید کمر محسوب می شوند(18).
تعریف عملیاتی کمر درد مزمن
کمردرد مزمن یکی از شایع ترین مشکلات ی است که در محیط های درمانی دیده می شود و اغلب به نگرانی های دراز مدت ی درباره سلامتی منجر می شود. دلیل بیش از یک سوم دوره ی ناتوانی قلمداد شده است.اگر چه کمر درد مزمن به ندرت زندگی انسان ها را تهدید می کند. افرادی که از آن رنج می برند، تنوعی از مشکلات مرتبط با سلامتی به ویژه ناتوانی جسمی ، افسردگی ، شکایت مداوم از درد ، مشکلات کاری و پیامد درمانی نامطلوب را تجربه می کنند ، علاوه بر آن رنج ناشی از کمر درد و کوفتگی عضلاتی در ناحیه تحتانی ستون فقرات ، دامنه حرکت افراد را کند می کند ، بهزیستی روان شناختی بیماران را تضعیف می کند.
تعریف اصصلاحی و عملیاتی آب درمانی
هر گونه معالجه و مداوا به کمک آب را می توان هیدروتراپی دانست. امروزه هیدروتراپی اغلب به شیوه ای از معالجه گفته می شود که در آن اجرای حرکات و نرمشهای خاص در آب مدنظر باشد. اساس این نوع معالجه ، سبک شدن بدن هنگام غوطه وری در آب است و به همین دلیل بیمار قادر می گردد مفاصل و اندامهای خود را با صرف نیروی کمتری به حرکت درآورد و در این حال چون فشار بدن روی مفاصل کاهش می یابد در اجرای حرکات درد کمتری نیز احساس می شود. علاوه بر این آب از چنان خاصیت نشاط انگیز و فرح بخشی برخوردار است که شوق لازم برای تمرین ، تکرار و اجرای حرکات را به بیمار می بخشد.
هیدروتراپی عمومی :
در این روش به طور معمول تمام بدن بیمار ( به جز سر و گردن ) در آب قرار می گیرد.
هیدروتراپی عضوی :
مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه هزینه فرصت وجه نقد و بازده سرمایه گذاری

در این روش فقط عضوی که دچار عارضه شده است در آب قرار می گیرد.
آب به منزله تکیه گاهی طبیعی برای بدن عمل می کند ، و از فشار وارد بر مفاصل و عضلات می کاهد، این بدان معناست که حرکت و ورزش در آب بدون کوچکترین احتمال آسیب دیدگی امکان پذیر است. آب به دلیل خواص فیزیکی منحصر به فرد خود وسیله موثر برای تسکین دردهای پشتی کمر ، و سایر آسیب های عضلانی و استخوانی در ورزش است ، می توان نتیجه گرفت که آب درمانی افزایش قدرت عضلانی , انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی را در پی خواهد داشت یافته ها ی موجود مبنی بر اثر آب درمانی بر افزایش قدرت عضلانی تاکید دارد(9).
تعریف سالمند
به طور کلی سالمند پدیده ای است که به وسیله تعقیرات بیولوژیک ، بیوشیمی ، آناتومی در سلولهای بدن ایجاد می شود، این تعقیرات به مرور زمان بر عملکرد سلولها اثر می گذارد، پیری یک سراشیبی ساده نیست که همه با یک شتاب ان را به پائین طی کنند ، بلکه پلکانی است با نرده های بی نظم که برخی از آن ، با سرعت بیش از دیگران پائین می آیند(12).
اهمیت قدرت عضلانی
قدرت عضلانی، توانایی یا ظرفیت یک عضله یا گروه عضلانی، برای اعمال حد اکثر نیرو علیه یک مقاومت است، بنابراین افزایش قدرت عضلانی، یکی از عوامل ضروری آمادگی برای کسانی است که در یک برنامه فعالیت جسمانی شرکت می کنند. حفظ حداقل سطح قدرت در عضله یا گروه عضلانی،  برای زندگی طبیعی و سالم، حائز اهمیت است.
قدرت عضلات کمر
مطلب مرتبط :   پایان نامه با موضوع آلودگی محیط زیست و همبستگی پیرسون

جستجو در سایت ما :


ضعف عضلانی یا عدم توازن گروههای عضلانی، می تواند باعث حرکت یا جا به جایی غیر طبیعی در بخشهای مختلف بدن شود و عملکرد طبیعی آن را معیوب کند؛ همچنین میتواند سبب ناهنجاری اندام ها شود. تمرین قدرتی، علاوه بر نقشی که در برنامه های تمرینی دارد، در پیشگیری از آسیب دیدگی و در توان بخشی اندامهای آسیب دیده نیز موثر است. بیشتر حرکات ورزشی انفجاری هستند و نقش قدرت و سرعت در آنها بارز است. اگر مقدار زیادی نیرو، در حداقل زمان ایجاد شود، یک حرکت توانی به وجود می آید. باید توجه کرد که بدون توانایی عضلات، ظرفیت های عملکردی ورزشکار برای افزایش قدرت عضلانی محدود خواهد شد.
قدرت به دو شکل می باشد:
 1- قدرت ایستا
 2- قدرت پویا
1- قدرت ایستا