دانلود پایان نامه درباره ناخودآگاه، آداب و رسوم، ضرب المثل

دسامبر 28, 2018 0 Comments

وی ادامه داد: “در سال جاری بلیت اتوبوس‌های بین شهری برای سفر افزایش نداشته‌است این در حالی است که شرایط اقتصادی کشور و افزایش تورم، یکی از فاکتورهای تعیین کننده افزایش بلیت است.”
به گفته وی، نوع خدمات اتوبوسرانی نمی تواند منجر به کاهش مسافران شود چرا که از دیر باز اتوبوس امن‌ترین وسیله نقلیه در راستای جابجایی مسافران بوده است.
امری با بیان این که 5 درصدکل جابجایی مسافران از طریق حمل و نقل ریلی و هوایی صورت می‌گیرد اذعان داشت: “بیش از 50 درصد جابجایی مسافران توسط اتوبوس و مابقی توسط حمل و نقل عمومی از جمله مینی بوس‌، ماشین‌های سواری و برخی تاکسی‌ها انجام می‌شود.”
وی در خصوص کیفیت و ارائه خدمات در اتوبوس‌های بین شهری گفت: “در حال حاضر 10 درصد از اتوبوس‌های ناوگان اتوبوس‌رانی کشور VIP هستند اما طبق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته به زودی درصد قابل توجهی از اتوبوس‌های یاد شده را برای جابجایی مسافران وارد ناوگان اتوبوس‌رانی می‌کنیم.”( http://www.khabaronline.ir) 2-3-28 چرا باید سفر کنیم؟
هر وقت از سفر و مسافرت سخنی به میان آمده اغلب صحبت‌ها و نوشته‌ها در ارتباط با مناطق مناسب گردشگری، کتابچه‌های راهنما یا هزینه‌های سفر و چگونگی رسیدن به مکان‌های گردشگرپذیر بوده است. شاید کمتر کسی مستقیم و بی‌واسطه درباره فواید سفر و تاثیر آن بر شیوه زندگی انسان سخن گفته باشد. بعضی وقت‌ها هم این موضوع مهم فراموش شده است، اما ناتاشا گائورا، روان‌شناس و پژوهشگر، این مقاله را در فوریه امسال در مجله تراولر به چاپ رساند. نکته‌ای که پیش از خواندن متن باید ذکر شود آن‌که این محقق در نوشتار خود فرد گردشگر را مورد بررسی قرار داده و از سفرهای گروهی و تاثیرات آن سخنی به میان نیاورده است؛ بنابراین آنچه در پی خواهد آمد، تاثیرات فردی سفر کردن را بر می‌شمرد.
همه می‌دانند مسافرت همیشه باعث ایجاد انگیزه‌ای قوی‌تر برای زندگی و تقویت روحیه شادابی و نشاط در انسان می‌شود. آیا دقت کرده‌اید وقتی قصد سفر دارید از شب قبل دچار هیجان خاصی می‌شوید؟ یا این‌که با چه انرژی‌ای مشغول جمع و جور کردن وسایل سفر می‌شوید؟ یا پیش و پس از سفر با چه هیجانی در موردش صحبت می‌کنید؟ روان‌شناسان معتقدند صرف وجود چنین شور و هیجانی خود باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود و امید به زندگی را افزایش می‌دهد، بخصوص در جوامع امروزی که پر از تنش‌ها و درگیری‌های روزانه است و زندگی صنعتی‌ای چنان ما را در بر گرفته است که شاید کمتر فرصت استراحت یا مسافرت داشته باشیم.
امروزه مثل گذشته سفرها محدود به تجار یا بازرگانان نیست، بلکه سفر و گردش به عنوان یکی از برنامه‌های جوامع مختلف مطرح شده و انجام آن همواره مورد تاکید جامعه‌شناسان و روان‌شناسان است. ناتاشا گائورا می‌گوید: بر اساس تحقیقات بالینی سال 2009 که بین 1000 نفر از ساکنان 60 ساله ایالات متحده آمریکا انجام شده، کسانی که در طول زندگی خود مسافرت‌های زیادی داشته‌اند تقریبا 40 درصد کمتر از دیگران در خطر افسردگی دوران بازنشستگی هستند.
در این نوشته از منظری جدید به پدیده سفر توجه شده و 10 فایده عمده آن مورد بررسی قرار گرفته است. 1- آرزوها و تخیلات شما به واقعیت تبدیل خواهند شد
بیشتر مردم بستنی دوست دارند، اما کمتر کسی هست که در زندگی عادی خود بستنی یک کیلویی را یکجا بخورد؛ مگر در شرایطی خاص مثل مسابقه یا…. اما شاید خیلی‌ها آرزوی خوردن یکجای این همه بستنی را داشته باشند. به همین موضوع فکر کنید، البته با این تصور که هنگام قدم زدن در یکی از میدان‌های شهر تاریخی رم مشغول خوردن بستنی هستید و ناگهان متوجه می‌شوید یک ظرف یک کیلویی بستنی خالی در دستان شماست. پس این آرزوی شیرین به واقعیت نزدیک شد. با این مثال شیرین شروع کردم تا شما به مزه کردن شیرینی سفر علاقه‌مند شوید گرچه مطمئن هستم کسی نیست که مسافرت را دوست نداشته باشد( صدرائی : 1386 ، 21).
همگی ما آرزوهایی داریم که شاید در شرایط عادی زندگی روزانه هرگز توان عمل کردن به آنها را نداشته باشیم؛ به عنوان مثال پریدن از روی یک پل مرتفع به داخل رودخانه، رانندگی با سرعت بسیار بالا یا هر آرزوی دیگری که در طول زندگی عادی و روزمره عمدتا توان انجام دادن آنها را نخواهیم داشت. اما وقتی مسافرت می‌رویم، هنگام یکی از گردش‌های روزانه ممکن است این آرزو جامه عمل بپوشد. به این ترتیب، همان آرزوی دست نیافتنی به واقعیتی بسیار شیرین تبدیل می‌شود. بنابراین با سفر به قدرت تخیل و اراده خودتان کمک کرده‌اید و در جهت‌دهی و کنترل آنها سرمایه‌گذاری بسیار بجایی انجام داده‌اید.
روان‌شناسان این موضوع را برای سیستم عصبی بدن حیاتی می‌دانند و می‌گویند: هرچه سیستم تخیل ما فعال‌تر شود و فرصت آزمون آنها را داشته باشیم، فعالیت مغز ما پویاتر خواهد شد؛ همان‌گونه که پایه بسیاری از اکتشافات محققان گذشته همین تخیلات بوده است.
از سوی دیگر با این روش به مغز فرمان می‌دهیم که درست آرزو کند تا بتوانیم آن را برآورده کنیم. پس این موفقیت در برآورده کردن تخیلات‌مان (هنگام مسافرت) باعث می‌شود فرد فعال و بسیار توانمندتری باشیم.
از این مسیر شما یاد می‌گیرید چگونه آرزو کنید، چگونه فرصت آزمون این آرزو را برای خودتان فراهم کنید و برای رسیدن به آن برنامه داشته باشید. این در حقیقت کلید موفقیت آینده شماست(عربانی ، خاکی و امانی : 1384 ، 45). 2- قدرت برنامه ریزی
صحیح و مدیریت زمان را به‌دست می‌آورید
همگی ما دارای یک برنامه برای زندگی خودمان هستیم؛ اما به دلیل مشکلات و گرفتاری‌های روزانه گاهی از این برنامه‌ریزی دور خواهیم شد. بر اساس تحقیق‌های گوناگون، وقتی سفر می‌کنیم با علم به این‌که مدت زمان مشخصی را در یک محیط خواهیم بود، ناخودآگاه مغز ما به گونه‌ای برنامه‌ریزی خواهد کرد که بتواند کنترل این زمان را بر عهده بگیرد.
بنابراین برنامه‌های منظم‌تر و کامل‌تری خواهید داشت. در طول سفر به طور معمول خبری از آشفتگی برنامه‌ها و عدم تمرکز نیست، بنابراین سیستم مغزما به طور کامل کنترل را به عهده گرفته و جدا از هرگونه درگیری روزانه برنامه‌ها را کنترل می‌کند. در چنین شرایطی سیستم مغز ما دقیقا آنچه را می‌خواهیم برای ما مهیا خواهد کرد، کاری که هرگز در زندگی روزمره یا در محل کارمان اجازه آن را به او نخواهیم داد. طبق آمار 20 درصد از برنامه‌ریزی‌های روزانه ما محقق نخواهد شد آن هم به دلیل تداخل برنامه‌ها با یکدیگر و عدم کنترل صحیح زمان؛ اما جالب است این تداخل هنگام سفر تقریبا به 5 درصد کاهش می‌یابد که عدد بسیار قابل قبولی برای برنامه‌ریزی روزانه ماست.
3- می‌توانید به بهترین شکل کیف‌پولتان را اداره کنید
هیچ وقت مسافرت کردن ارزان نبوده و نیست، بنابراین توجه به برنامه‌ریزی و مدیریت پول بسیار ضروری است. همین محدودیت باعث می‌شود به بهترین شکل ممکن چگونگی کنترل خرج و مخارج را فرابگیریم. ایجاد توان مدیریت مالی بهترین هدیه سفر به ماست. هنگامی که صبح از محل اقامت خارج می‌شویم طبق برنامه هزینه خواهیم کرد و از مخارج غیرضروری خودداری می‌کنیم. تحقیقات نشان داده افرادی که تعداد بیشتری سفر را در کارنامه زندگی خود داشته‌اند میزان سپرده یا پس‌انداز بیشتری نسبت به بقیه افراد دارند و این فقط به دلیل درس‌های خوبی است که آنها از سفر آموخته‌اند(موسایی :1387 ، 7).
مسافرت همیشه باعث ایجاد انگیزه‌ای قوی‌تر برای زندگی و تقویت روحیه ‌شادابی و نشاط در انسان می‌شود
ناتاشا گائورا می‌گوید: همه ما از بی‌پولی در سفر وحشت داریم، بنابراین به بهترین شکل سعی در برنامه‌ریزی مالی داریم و کنترل کردن میزان دارایی در طول مسافرت را بر خود لازم می‌دانیم. این موضوع باعث می‌شود سیستم مغز ما ناخودآگاه به گونه‌ای شکل گیرد که در طول زندگی به مسائل مالی عکس‌العمل بهتر و سریع‌تری نشان دهد. به‌طور مثال شما هنگام سفر بیشتر به دنبال تخفیف‌های ارائه شده در فروشگاه‌ها هستید و برچسب‌های قیمت را دقیق‌تر کنترل می‌کنید و سپس تصمیم به خرید می‌گیرید. این درست کاری است که اگر آن را بیشتر تمرین کنید، موضوع کنترل هزینه‌ها در زندگی شما نهادینه خواهد شد. سومیترا سناپاتی، یک کارشناس گردشگری هندی می‌گوید: سیستم مالی خودکار ذهن ما درست زمانی که گروهی سفر می‌کنیم دو چندان فعال خواهد بود و توان کنترل مالی شما را بالا خواهد برد و مدیریت مالی گروهی باعث آموزش بهتر شما در این زمینه خواهد شد. 4- غم و اندوه از شما دور خواهد شد
همگی ما در طول زندگی دچار شکست‌های روحی یا عاطفی شده‌ایم و می‌شویم. به واسطه همین مشکل، یک دوره از زندگی با ارزش خودمان را براحتی از دست می‌دهیم. اما ناتاشا گائورا معتقد است هنگامی که از مساله‌ای پریشان و ناراحت می‌شوید، در اولین فرصت سفر کنید تا راحت‌تر بر آن مشکل غلبه کنید.
در واقع گرفتاری‌های جدید از جمله عدم تسلط به زبان محلی، ناآشنایی با جغرافیای منطقه و… بخش عمده‌ای از فکر شما را درگیر می‌کند. به این ترتیب مشکلات قبلی به حاشیه می‌رود و شما ناخودآگاه مشکلات قبلی را فراموش می‌کنید. پس از این دوره شما ساده‌تر می‌توانید روش نوینی را برای ادامه دادن زندگی اتخاذ کنید، چرا که پس از سفر ذهن کاملا پاک و تازه‌ای دارید. کریس ولز (روان‌شناس) می‌گوید: وقتی سفر می‌کنید خودتان را مسوول حفاظت از خود می‌دانید، همین مسوولیت جدید باعث تمرکز روی محیط جدید و مسائل مربوط به آن می‌شود و در واقع باقی موارد به حاشیه رانده می‌شوند. در چنین مواقعی متوجه می‌شوید که در کنترل اوضاع خود چقدر می‌توانید توانمند عمل کنید و راه برطرف کردن مشکلات را بسادگی خواهید یافت(وایزبرگ :1382 ،6). 5- بهترین دوست یا حتی شریک زندگی را در سفر خواهید یافت
در طول سفر ممکن است با افراد زیادی آشنا شوید به‌طور‌مثال در هواپیما، اتوبوس یا حتی هنگام بازدید از یک موزه.
یک روان‌شناس ایتالیایی می‌گوید: تمامی ما در طول زندگی، کاملا در قالب زندگی کاری یا زندگی روزانه خود شکل گرفته‌ایم و بیشتر حرکات یا رفتارمان طبق همین شرایط انجام می‌شود.
به طور مثال هرگز با صدای بلند در محل کار خود نمی‌خندیم یا این که هنگام غذا خوردن با همکاران خود کاملا رعایت می‌کنیم تا سوژه بحث‌های دیگران نشویم، اما این شرایط در سفر کاملا متفاوت خواهد بود و در واقع هنگام سفر، ما خود واقعی‌مان هستیم؛ بنابراین ضرب المثلی که می‌گوید هرکس را می‌خواهی خوب بشناسی با او سفر کن اینجا مصداق دارد.
این روان‌شناس معتقد است دوستی‌هایی که هنگام سفر شکل می‌گیرند پایدارترین نوع دوستی خواهد بود، چون هر دو طرف خود واقعیشان را به نمایش گذاشته‌اند و پس از آن تصمیم به دوستی گرفته‌اند. 6- اجتماعی‌تر خواهید شد
یک روان‌شناس فرانسوی معتقد است وقتی انسان به شهرها و کشورهای دیگر سفر می‌کند و آداب و رسوم خوب یا ب
د آنها را می‌بیند و با آنها مواجه می‌شود، ناخودآگاه قسمت‌های خوب را در ذهن خود ثبت می‌کند و مشغول ترسیم کردن نقشه جدیدی برای زندگی اجتماعی خود می‌شود و هنگام بازگشت به دیار خود آنها را جامه عمل می‌پوشاند.
این روان‌شناس می‌گوید: به عنوان مثال اگر به کشوری سفر کنید که در آنجا 2 نفر هنگام سلام و احوالپرسی هرگز با یکدیگر دست نمی‌دهند، اما این موضوع در کشور شما نشان‌دهنده صمیمت و دوستی پایدار آنهاست، شما دست دادن هنگام دیدار را فراموش خواهید کرد(موسایی : 1387 ، 9).
اما اگر همان 2 نفر در اتوبوس برای یک فرد سالخورده از روی صندلی بلند شوند که نشان‌دهنده شخصیت و وقار اجتماعی آنهاست، این کار پسندیده در ذهن شما ثبت خواهد شد و در شهر خودتان همین عمل را تکرار خواهید کرد، حتی به شکل ناخودآگاه. همین صفات نیکو و پسندیده که هر کدام ممکن است سوغات یکی از سفرهای قبلی شما باشد کنار هم باعث اجتماعی‌تر شدن رفتار روزانه می‌شود و به روابط اجتماعی شما کمک فراوانی خواهد کرد(موسایی : 1387 ، 6).
7- میزان هوش شما افزایش خواهد یافت
بیشتر روان‌شناسان معتقدند سفر کردن باعث افزایش میزان IQ و هوش افراد می‌شود. آنها می‌گویند وقتی]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *