مقاله درباره شرایط آب و هوایی و عوامل محیطی

دانلود پایان نامه

9-1 – مشخصات گیاه شناسی


گل رز متعلق به تیره گلسرخیان Rosaceae و جنس ورد یا Rosa است. دارای حدود 200 گونه و بیش از 2000 جنس مختلف می‌باشد که دلیل تنوع زیاد آن ها، تلاقی‌های مکرر بین گونه‌ایست. تاکنون گروه‌بندی‌های زیادی روی گل های رز صورت گرفته که یکی از مهمترین آن ها گروه‌بندی بر اساس گونه‌های موردنظر است. پنج گونه مهم عبارتند از:
1-9-1-نسترن R. moschata
نسبت به گونه‌های دیگر برگ های ظریف‌تری داشته و گل هایی به رنگ سفید تولید می‌کند مصرف داروئی داشته و بسیار خوشبو است.
2-9-1-گل‌محمدی R. domoscena
بعنوان گل صنعتی برای تولید گلاب کشت می‌شود،گل های کم پر و معطری به رنگ سفید مایل به صورتی دارد.
3-9-1-سگ گل R. canina
بسیار خاردار با گل های سفید مایل به صورتی که بیشتر بعنوان پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
4-9-1-رز زرد R. foetida
به آن گل حلوا هم می‌گویند، دارای ساقه‌هایی خاردار است. منشا رنگ زرد در رزهای هیبرید از این گونه گرفته شده است.
5-9-1-رز هیبرید R. hybrida
دارای ارقام مختلفی است که از برخی ارقام آن به عنوان شاخه گل بریده استفاده می‌شود.
گل‌رز دارای 5 کاسبرگ، 5 گلبرگ، تعداد زیادی مادگی و پرچم است. پرچم ها تبدیل به گلبرگ شده‌اند، بهمین دلیل به آنها petaloid می‌گویند(جودی، 1385).
رزا در لاتین به معنای گل سرخ می‌باشد.از آغاز تاریخ، گل سرخ بیش از همه گل ها در قلوب بشر جای گرفته و از وقتی که مردم از زیبایی درخشان گل، آگاهی یافته‌اند، گل سرخ یک سر و گردن از آن ها بلندتر بوده است. گل سرخ میراث بزرگی از افسانه و تاریخ را به همراه دارد. این درختچه زیبا، میلیون ها سال قبل از بوجود آمدن بشر در روی زمین، زیسته و زیبائی و عطر را در همه جا گسترده است. شواهد تاریخی بیانگر این حقیقت است که هیچ کدام از گل ها به اندازه گل های رز در قلب بشر نفوذ نکرده است. گل رز نشانه الهه زیبایی و عشق یونانیان باستان، آفردیت و رومیان ونوس بوده است.
تحقیقات وسیع تر نشان می‌دهد که این گل بومی‌مصر نبوده، بلکه از آسیای صغیر به آنجا آورده شده است. تاریخ افسانه وار گل سرخ طی قرن ها توسط هنرمندان، صنعتگران، نویسندگان و درختکاران بوجود آمده که بوسیله این گل زیبا افسون شده‌اند و شرح فریفتگی‌شان را برای آیندگان نگه داشته‌اند تا از آن لذت ببرند. حتی گل رز وارد دنیای معماری نیز شده‌اند. بدین صورت که در قرون 12تا 16بعد از میلاد که زمان اوج طراحی و ساخت کلیساهای عظیم و با شکوه در اروپای شرقی می‌باشد. شیشه های رنگین پنجره های این مکان ها را منقش به طرح های گل های رز می‌نمودند(جوکاروتوکلی،1386).
منشأ اصلی این گل آسیای جنوب شرقی و ایران گزارش شده است. امروزه در تمام نقاط دنیا کشت می‌گردد و قسمت اعظم گل سرخ از کشورهای بالکان، فرانسه، ترکیه، مراکش و ایران تولید و صادر می‌گردد. کشت و کا رآن در ایران، در زمان های پیش متداول بوده است. درسالهای اخیر محصول گل بریده یکی از محصولات عمده باغبانی کشور به شمار می‌آید و این محصول در تمام فصول به بازار عرضه می‌شود(جوکاروتوکلی،1386).
گل به انواع رزهای مینیاتوری، پاسیویی، هیبرید چای، فلورینبدا، درختچه ای، بالا رو و رونده تقسیم می‌شوند. در حدود 140 گونه مختلف گل رزشناسایی شده اند که به طور طبیعی در نیمکره شمالی پراکنده بوده و توسط عوامل محیطی و انسانی به نیمکره جنوبی منتقل شده اند. از این تعداد، 95 گونه منشاء آسیایی، 18 گونه منشاءآمریکای شمالی و بقیه منشاء اروپایی و شمال آفریقا دارند(جوکاروتوکلی،1386).
در تولید رزهای بریدنی گلخانه های از ارقام هیبرید چای و فلورینبدا که تولید گل انتهایی می‌کنند، استفاده می‌شود. گل های شاخه بریده را به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنند.
1ـ هیبرید چای : به رزهای تک شاخه ای که قطر گل 9 سانتیمتر یا بیشتر باشد.
2ـ قلب شیرین : به رزهایی گفته می شود که قطر گل کمتر از 9 سانتیمتر باشد.
مطلب مرتبط :   مقاله درباره تحلیل مدل و دینامیکی

جستجو در سایت ما :


3ـ رزهای اسپری: حداقل 3 غنچه روی یک شاخه باشد.
در بررسی روند رشد این گروه ها در هلند مشخص شده که هیبرید چای در سال 2000 نسبت به 1999 حدود 2 درصد افزایش داشت. اما سطح ارقام قلب شیرین رو به کاهش است ولی با این وجود برخی ارقام رشد خوبی دارند (Sacha وEscimo) رزهای اسپری نیز کمتر از 3 درصد تولیدات هلند را در بر می‌گیرند.
گل رز در تمامی‌رنگ ها دیده می‌شود و در این مورد تنها یک استثناء وجود دارد و آن نبود رزهای آبی است. در انواعی که تولید گل انتهایی می‌کنند (هیبرید چای، فلورینبدا، پاسیویی، مینیاتوری) هر ساله شاخه‌های جدید از جوانه های سال قبل رشد می‌کنند و بعد از تولید گل در انتهای شاخه، رشد آن متوقف می‌شود و شاخه های جدید دوباره از جوانه های زیرگل تولید می‌شود که بسته به رقم و شرایط آب و هوایی ممکن است تولید گل بکند یا نکند. برخی از ارقام گل رز، دائم گل هستند و گل دهی در آنها در بیشتر مواقع سال انجام می‌گیرد ولی بیشتر ارقام در هوای خنک بهار و پاییز گل دار می‌شوند. رزهای گلخانه‌ای در تمام طول سال قادر به تولید گل هستند و تنها باید شرایط رشدی مناسب برای آنها فراهم گردد.
10-1 – مشکل گل های بریده