منابع و ماخذ مقاله کشورهای پیشرفته، تولید ناخالص داخلی، تجهیزات و تسلیحات نظامی

دسامبر 28, 2018 0 Comments

دولت روسیه در نخستین واکنش جدی به طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در خرداد ماه، اقدام به آزمایش موشک بالستیک جدیدی با قابلیت حمل کلاهک ترکیبی نمود. گفته می شود روسیه تلاش دارد تا برنامه‌های تولید موشک‌های بالستیک و ضدبالستیک را با جدیت بیشتری دنبال کند و حتی برخی علت واکنش آرام روسیه را به خروج از پیمان موشک ضد بالستیک در سال 2002، بازتر شدن دست این دولت برای ارتقاء سپر موشکی‌اش ذکر می‌کنند(میرفخرایی، 1386: 127).
آقای ولادیمیر پوتین در جلسه ای مربوط به پیشبرد برنامه های دفاع دولت اعلام کرد:
” مسکو قصد دارد تا از توازن سیستم های استراتژیکی (هسته ای) دفاع کند. مهمترین هدفی که ما در این راستا دنبال خواهیم کرد، بخش هوا- فضای روسیه خواهد بود.” وی در ادامه افزود:
” نزدیک به 20 درصد از کل بودجه ارتش از بخش مهمات گرفته تا نیروی دریایی، تا سال 2020 به توسعه بخش دفاع فضایی روسیه اختصاص یافته است. سامانه دفاع فضایی می تواند پدافند مطمئنی برای دفاع از کشور باشد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم تا توازن سیستم بازدارندگی استراتژیک برهم بخورد. ایجاد ارتش هوا- فضا یکی از مهمترین عوامل تحقق نشاندن این هدف است. این ارتش فضایی می‌تواند کشور را از هرگونه حملات احتمالی از فضا در امان نگاه دارد. لازم به ذکر است که تولیدات انبوه صنایع هوا- فضای روسیه در دنیا به عنوان بهترین‌ها به شمار می‌آید. در حال حاضر، ارتش روسیه به تجهیزات و تسلیحات نظامی قدرتمند و پیشرفته‌ای همچون سامانه رادار دوربرد «وارونژ- ام» و مجموعه پدافند موشکی «پانسیر- اس» مجهز بوده و در آینده‌ای نزدیک نیز به پدافند زمین به هوای «اس 400» مجهز خواهد شد”(پوتین، 1392: persian.ruvr.ruwww.). 3-2-7-2-هزینه‌های نظامی شوروی سابق
بودجه دفاعی سال 2006 روسیه 25 درصد از بودجه سال گذشته و 27 درصد از بودجه سال 2004 آن کشور بیشتر بوده است. طبیعی است که این بودجه اضافی علاوه بر امور مربوط به حقوق سربازان، هزینه‌های مربوط به تحقیق و توسعه سامانه‌های نوین تسلیحاتی را نیز پوشش خواهد داد. با این حال، در صورت مقایسه بودجه نظامی سالانه روسیه، با استانداردهای دوره شوروی، معلوم خواهد شد که بودجه نظامی کنونی این کشور، هنوز در سطحی نازل قرار دارد. در سال 2006، تنها 05/3 درصد از تولید ناخالص داخلی روسیه صرف بودجه دفاعی آن کشور شده است. این میزان، بودجه نظامی روسیه را حداکثر در رده کشورهای پیشرفته اروپای غربی قرار خواهد داد(قوام، 1388: 10).
با وجود اینکه هیمنه اتحاد جماهیر شوروی (سابق) با فروپاشی و تجزیه، رو به افول گذاشت. اما اینک با نام کشور روسیه و با روی کار آمدن ولادیمیر پوتین و درک درست واقع‌گرایی از محیط، در پی بازیابی و بازسازی قدرت و لزوم تاثیرگذاری مثبت وحفظ توازن، به صحنه بین‌الملل بازگشته است. نتیجه‌گیری ]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *