دسته بندی علمی – پژوهشی : نقش شورای اسلامی در توسعه ژئوکالچر شهر بندرانزلی- قسمت ۱۶

اکتبر 7, 2020 0 Comments

در سال ۱۳۳۷ استان آذربایجان به دو استان تغییر می یابد به شکل :
استان سوم آذربایجان شرقی (تبریز ، مراغه ، میانه ، اردبیل ، سراب ، مشکین شهر ، اهر ، هشترود ، مرند ، خلخال)
استان چهارم (رضائیه ، ما کو ، خوی ، مهاباد ، شاهپور ، میاندوآب)
همزمان با تشکیل استانها از سال ۱۳۲۶ واحد جدیدی با نام فرمانداری کل وارد قانون تقسیمات کشوری می گردد . در سال ۱۳۲۶ فرمانداری کل بلوچستان تاسیس و در سال ۱۳۳۷ نیز فرمانداری کل چهارمحال و بختیاری و استان کردستان تشکیل می گردد .
از سال ۱۳۳۹ اسامی استانها با توجه به سوابق تاریخی تغییر می کند . در واقع با توجه به ماده ۱۳قانون وظایف و اختیارات استانداران ، دولت مکلف می شود نام استانها را از اعداد رتبه ای به صورت اسمی و به اسامی اصلی خود به شرح ذیل تعیین و اعلام نماید .
در سال ۱۳۳۷ فرماندار کل چهار محال و بختیاری و استان کردستان تاسیس می یابند در سال ۱۳۳۹ با توجه به ماده ۱۳ قانون وظایف و اختیارات استانداران دولت با توجه به سوابق تاریخی نام استانها را تغییر می دهد.
۱-استان یکم به استان گیلان
۲-استان دوم به مازندران
۳-استان سوم به آذربایجان شرقی
۴- استان چهارم به آذربایجان غربی
۵-استان پنجم به کرمانشاه
۶- استان ششم به خوزستان
۷- استان هفتم به فارس
۸- استان هشتم به کرمان
۹- استان نهم به خراسان
۱۰- استان دهم به اصفهان
در سال ۱۳۴۰ فرمانداری های کل سمنان ، همدان ، و لرستان تشکیل می شود . در سالهای ۴۲ و ۴۳ فرمانداریهای کل کهکیلویه و بویراحمد ، ایلام و لرستان پشتکوه تشکیل می شوند . در سال ۱۳۴۶ فرمانداری کل بنادر و جزایر خلیج فارس و بنادر و جزایر دریای عمان منحل و استان بنادر و جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان به مرکزیت بندر عباس از شهرستانهای بندر عباس ، بندر لنگه ، برازجان و میناب تشکیل می شود . در سال ۱۳۴۸ فرمانداری برازجان از استان بنادر و سواحل خلیج فارس منتزع و تشکیل فرمانداری کل بوشهر ۶ فرمانداری کل همدان ، لرستان ، زنجان ، چهارمحال بختیاری ، ، را می دهند . در سال ۱۳۵۲ یزد و بوشهر به استان تبدیل می گردند .
در سال ۱۳۵۳ فرمانداری کل ایلام به استان ایلام تبدیل می شود . در سال ۱۳۵۵ فرمانداری های کل سمنان و کهکیلویه و بویراحمد به استان تبدیل می شوند . در سال ۱۳۵۷ استان تهران از ترکیب شهرستانهای ری ، شمیران ، کرج و ورامین تشکیل می شود .
در سال ۱۳۵۶ مرکز استان مرکزی به اراک منتقل و امور شهرستان قزوین به زنجان و فرمانداریهای کل تهران و کرج مستقیما زیر نظر وزارت کشور اداره می شوند . در سال ۱۳۵۵ نام استان سواحل و بنادر و جزایر به هرمزگان تغییر می یابد.
به این ترتیب در سال ۱۳۵۷ کشور به ۲۴ استان ، ۱۶۲ شهرستان و ۴۷۵ بخش تقسیم می گردد. هر چند که ساختار پرگسل جامعه ایران تا انقلاب اسلامی شاهد یکپارچگی لازم نشد. (جزوه درسی خانم دکتر احمدی پور)
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ و تا قبل از تصویب سومین قانون تقسیمات کشوری در سال ۱۳۶۲ کشور به ۲۴ استان ، ۱۹۶ شهرستان و ۵۰۰ بخش تقسیم می شد .
بعد از انقلاب ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۶۲ ، اساس تقسیمات کشور ی همان قانون سال ۱۳۱۶ بود(اطاعت ، موسوی ، ۱۳۸۷، ۶۴).
در سال ۱۳۶۲ قانون سوم تقسیمات کشوری مشتمل ۳۶ ماده و ۲۷ تبصره به تصویب هیات دولت می رسد . براساس قانون جدید دهستانها به عنوان پایین ترین سطح از سازمان سیاسی فضا مبنای تاسیس بخشها به عنوان سطح دوم گردیدند . (احمدی پور ، جزوه درس سازماندهی سیاسی فضا ، ۱۳۸۹)
در چند سال اخیر فضای سیاسی کشور به لحاظ تقسیمات استانی تحولات زیادی را تجربه کرده است ، که استانهای تازه تاسیس اردبیل ، قم ، قزوین ، گلستان ، خراسان شمالی و جنوبی [واستان البرز] از آن جمله می باشند (قنبری ، ۱۳۸۷،۶۲).
۲-۳- ژئوکالچر به­عنوان زیربنای ژئوپلیتیک (ژئوپلیتیک فرهنگی)
ژئوپلیتیک فرهنگی را امانوئل والرشتاین جامعه­شناس مارکیست امریکایی مطرح­ و ابزار تحلیل خود را «تقسیم کار بین­المللی» قرار داد و در «ترمینولوژی خاص خود، ژئوپلیتیک را سیاست کشورهای مختلف برای این­که در کجای این تقسیم کار (پیرامون، شبه پیرامون و هسته) قرار گرفته‌اند» (واعظی،۱۳۸۹،۲۳) تعریف کردند و ژئوکالچر (به­جای سیاست بر فرهنگ تمرکز نمود) را «مفهومی، که بر تحمیل الگوهای فرهنگی از سوی قدرت­های هسته­ای بر کشورهای پیرامون و نیمه پیرامون برای زایل ساختن فرهنگ­های بومی آنها اشاره دارد»(واعظی،۱۳۸۹،۲۳) دانست.
تعریف فوق از والرشتاین، بیانگر این مطلب است که ابعاد فرهنگی کشمکش‌های بین­المللی زیربنا و ابعاد نظامی و سیاسی یا ژئواستراتژیکی در حاشیه قرارمی­گیرد.
ژئوکالچر(geo culture):ژئوکالچر یا ژئوپلیتیک فرهنگی فرایند پیچیدهای از تعاملات قدرت،فرهنگ و محیط جغرافیایی است که طی آن فرهنگ همچون سایر پدیده های نظام اجتماعی همواره در حال شکل گیری ،تکامل ،آمیزش و جابجایی در جریان زمان و در بستر محیط جغرافیایی کره زمین اند.(حیدری-۱۳۸۷-۱۴۷)
امپریالیسم فرهنگی گونه‌ای از امپریالیسم است که می‌توان آن را به این صورت تعریف کرد: کاربرد قدرت سیاسی و اقتصادی برای پراکندن ارزش‌ها و عادت‌های فرهنگ متعلق به آن قدرت در میان مردمی دیگر و به زیان فرهنگ آن مردم. امپریالیسم فرهنگی می‌تواند یاری دهنده‌ی امپریالیسم سیاسی و اقتصادی باشد. چنانکه، مثلاً فیلم‌های آمریکایی برای فرآورده‌های امرکایی تقاضا پدید می‌آورند.( آشوری،۱۳۸۷، ۲۷)
امپریالیسم فرهنگی، به استفاده از قدرت سیاسی و اقتصادی، برای قبولاندن ارزشهای فرهنگی متعلق به قدرت استعمارگر در میان مردم جامعه هدف گفته می‌شود که بطور مستقیم فرهنگ آن جامعه را مورد یورش قرار می‌دهد.
اهمیت مضاعف امپریالیسم فرهنگی از این جهت است که استعمارگران به وسیله آن پایه‌های تسلط سیاسی-اقتصادی را محکم کرده و حتی زمینه‌های اساسی آن را ایجاد می‌کنند. بدین وسیله که با ترویج فرهنگ خود، به تدریج جامعه هدف را با خودبیگانگی روبرو می‌کنند.
ترویج کردن الگوها و راه و رسم زندگی مصرفی و تجمل گرا و عقایدی که توجیه کننده ارزشهای فرهنگ تحمیلی باشند و نیز پرورش تحصیلکردگان وابسته، از شیوه‌های تحقق این امر است. ( آشوری،۱۳۸۷، ۲۷)
۲-۴-تقابل جغرافیای فرهنگی انقلاب اسلامی با جغرافیای سیاسی غرب
موقعیت ژئوکالچر ایران امروز، عمیقاً متأثر از فرهنگ شیعی ایران است.اگر این فرهنگ نبود، انقلاب اسلامی ایران نیز نبود و حداکثر در حد یک انقلاب ملی رقم می خورد. انقلاب اسلامی ایران، جهان را از حالت دوقطبی درون پارادایم اومانیسم (بشرگرایی) که جهان را به دو قطب، لیبرال کاپیتالیسم غرب و سوسیالیسم شرق تقسیم می کرد، درآورد، و به جهان دو قطبی جامع تر دو قطبی اومانیسم (بشرگرایی) و تئوئیسم (خداگرایی رساند)
پس موقعیت ژئو کالچر ایران در جهان امروز مقوم جهان ژئوپارادایم دوقطبی خداگرا – بشرگرا است و اگر فرهنگ ایرانی شیعی نبود، نظام دوقطبی نوین در جهان شکل نمی گرفت.
اهمیت ژئواستراتژیک ایران در جهان از این روست که نه تنها یک قطب این نظام دوقطبی است، بلکه این نظام را شکل داده است. این یعنی بازی گری در عرصه جهانی.
تقابل ژئوکالچر انقلاب اسلامی با ژئوپلتیک غرب در جنبش های جاری جهان اسلام تقابل حقیقت با واقعیت جهان اسلام است.

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت zusa.ir مراجعه نمایید.