پایان نامه رایگان با موضوع دانشجویان، قرآن کریم، علوم قرآن، فعالیت علمی

نوامبر 28, 2018 0 Comments

ناشران تخصصی شیعی:
* ناشرین ترویج دهنده افکار حضرت آیت الله العظمی سید ابولقاسم خوئی را میتوان: النور(هم اکنون در لندن تهیه و تدوین و در کشورهای عربی توزیع میشود. سر پرستی آنرا مؤسسه الامام الخویی الخیریه بر عهده دارد.)، دارالمهجه البیضاء و دارالبلاغه۲۰۳
* مروجین امام خمینی و آیت الله العظمی خامنهای را میتوان انتشاراتی از قبیل داراجیال المصطفی، دارالغربه، دارالحق، دارالروضه، دارالصراط المستقیم، دارالثقلین، دارالوحده الاسلامیه
* ناشرین ترویج دهنده افکار سید محمد باقر صدر را می‌توان: دارالغدیر، مؤسسه الامام حسین (ع) و دارالتعارف دانست.
* مروجین افکار آیت‌الله العظمی سید علی حسینی سیستانی را میتوان: دارالمؤرخ العربی، مؤسسه آل البیت، مؤسسه الامام علی دانست.
* ناشرین ترویج دهنده افکار سید محمد حسینی شیرازی را می‌توان: دارالفردوس، دارالنهیل، دارالقاریء، دارالعلوم، مؤسسه البلاغ، مؤسسه الفکر الاسلامی، مؤسسه الوفاء دانست.
در ادامه به برخی از فعالیتهای ناشران شیعی که در خدمت ترویج اسلام (شیعه) مخصوصاً از سوی علماء و مراجع عالیقدر عراق مشغول هستند اشارهای خواهد شد.
دارالزهراء للطباعه و النشر و التوزیع: این ناشر آثار علمای معاصر عراقی همچون: آیت‌الله خویی، عزالدین بحرالعلوم، دکتر محمد بحرالعلوم، سید محمدباقر صدر، محمدکاظم قزوینی، مرتضی عسکری، هادی مدرسی و …را منتشر می‌کند. همچنین تبلیغ اسلام و شیعه را دستور کار خود قرار داده‌است.۲۰۴
دارالکلمه الطیبه: در سال ۱۹۹۲م تأسیس شد. خط مشی اصلی آن ترویج آثار نویسندگان شیعه اهل کربلا از جمله سید محمد شیرازی، سید محمد تقی مدرسی و سیدهادی مدرسی و محمد علوی است.۲۰۵
دارالصفاء: ناشری که آثاری در مورد مخالفان عراقی شیعه و اسلام‌گرایان دارد و با همکاری دارالکلمه، آثار خود را توزیع می‌کند.۲۰۶
مراکز فرهنگی
۳۹ مرکز و موسسه تحت نظارت عالی آیت‌الله سیدعلی سیستانی از مراجع تقلید شیعه مشغول فعالیت علمی و فرهنگی هستند. از این تعداد، ۸ موسسه در عراق مشغول فعالیت علمی و فرهنگی هستند که فعالیت جدی و گسترده‌ای دارند. به طور مثال مرکز تخصصی امام مهدی در نجف اشرف، این مرکز شامل قسمت‌های کتابخانه تخصصی، کتابخانه سمعی و بصری، قسمت تحقیق، پاسخ به شبهات، اینترنت و کامپیوتر و قسمت تألیفات می‌باشد. همچنین مرکز مشاوره و ارشاد دینی هم در نجف اشرف تحت نظرات دفتر آیت‌الله سیستانی فعالیت می‌کند۲۰۷.
موسسه شهید محراب وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین پایگاه‌های شیعی در راستای رشد و اصلاح عراق شناخته شده است. این موسسه‌ با فعالیت در بخش تبلیغ و فرهنگ یکی از مهم‌ترین وظایف یک موسسه‌ی اسلامی را عهده‌دار است. موسسه‌ی ” شهید محراب” به ریاست “سید عمار حکیم” واقع در نجف اشرف شامل بخش‌های مختلفی نظیر اداره امور بانوان،‌ فعالیت‌های قرآنی و بخش اجرای مسابقات قرآنی و مذهبی است.
چاپ نشریات، روزنامه و مجلات از جمله روزنامه “البلاغ” و مجلاتی همچون “الصدیقه”، “المبین”، “النبا العظیم”، “مفکره” و “رسول اعظم” و نیز چاپ و انتشار ۶۰۰ نسخه از قرآن کریم،‌ انتشار ۱۵۰ نسخه از کتاب‌های علوم قرآنی از سری تألیفات شهید “آیت‌الله محمد باقر حکیم” و نیز ۲۰۰۰ نسخه از کتاب‌های قرآنی در زمینه تجوید و قرائت از دیگر فعالیت‌های این مجموعه است.
فعالیت‌های بخش قرآنی مؤسسه‌ی شهید محراب شامل برگزاری دوره‌های حفظ، قرائت، احکام و تجوید قرآن کریم بر اساس تازه‌ترین روش‌های آموزشی و نیز برپایی دوره‌های تفسیر و علوم قرآنی است، برگزاری دوره‌های رایگان آموزش قرآن، فقه، عقاید و سیره اهل بیت در دانشگاه‌ها و مدارس سراسر عراق از جمله فعالیت‌های تابستانی مؤسسه شهید محراب عراق است.
همچنین برگزاری مسابقات قرآنی با مشارکت شیعیان و اهل تسنن را از دیگر فعالیت‌های اساسی این موسسه است. برگزاری این مسابقات در مناسبت‌های مختلف دینی نظیر ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) ویژه‌‌ی بانوان در دو بخش شفاهی و کتبی در رابطه با مفاهیم قرآنی، گام مهمی در راستای اتحاد بین مسلمانان عراق تلقی می‌شود. موسسه اسلامی و شیعی شهید محراب با برپایی غرفه فرهنگی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،‌ با عرضه‌ی نشریات و لوح‌های فشرده‌ی قرآنی-اسلامی، پذیرای بازدیدکنندگان است.
شبکه‌های ماهوارهای و تلویزیونی
شبکه ماهواره‌ای آفاق با مدیریت حجت الاسلام بیضانی ، متعلق به حزب الدعوه مقر عام
شبکه ماهواره‌ای المسار ،متعلق به حزب الدعوه/ تنظیم العراق، عبد الکریم العنزی.
شبکه “الفرات” متعلق به مجلس اعلای اسلامی عراق
شبکه تلویزیونی بلادی متعلق به جریان اصلاح ملی(جریان جعفری)
شبکه‌ تلویزیونی الفیحاء وابسته به جریان صدر
شبکه ماهواره‌ای العهد متعلق به جریان صدر
شبکه الغدیر متعلق به ائتلاف ملی عراق
شبکه های تلویزیونی ماهواره ای العراقیه
شبکه الإتجاه، خودش را مانند شبکه‌ای مستقل طرح کرده است ، اما علاقه‌های قوی به حرکت حزب الله دارد.
شبکه السلام زیر نظر آیت الله سید حسین اسماعیل الصدر
شبکه أهل البیت عربی تحت نظر دفتر آیت الله سید هادی مدرسی
الرشید، ترکمن، الحریه، المساریک
شبکه تلویزیونی رادیویی الکفیل وابسته به حرم حضرت عباس ع با جامعه هدف انتقال فرهنگ اصیل شیعی و معارف اهل بیت علیهم السلام برای جامع? شیعی عراق
کانال تلویزیونی ماهواره ای ۱۴ معصوم۲۰۸ به زبان عربی
رادیو
رادیو معارف و رادیو قرآن با مدیریت حجت الاسلام و المسلمین سیدحمید حسینی مدیر رادیو معارف و قرآن عراق، عضو هیئت مؤسس اتحادیه بین المللی رادیوهای قرآنی و اسلامی.
خبرگزاریها
در زمان صدام خبرگزاری رسمی عراق به نام “الانباء العراقیه” بود، اکنون تأثیرگذاری خبرگزاری رسمی در عراق وجود ندارد ولی تقریباً ۲۴ خبرگزاری در عراق به فعالیت مشغول هستند که دوتا از آنها نزدیک به مجلس اعلا مانند براثا نیوز و متعلق به شیعیان است. تعدادی از آنها نیزمتعلق به سکولارها و برخی از رهبران شیعی است
سایت‌های اینترنتی
یکى از شبکه هاى وابسته به مرکز جهانى اطلاع رسانى آل البیت (علیهم السلام) مى باشد که در شهر مقدس کربلا افتتاح گردید. این شبکه روى اینترنت به زبان عربى مى باشد و محتویات این سایت شامل تاریخچه ى شهر مقدس کربلا ، درباره مرجعیت دینى ، کتابهاى مربوط به شهر کربلاء و کتابخانه هاى موجود در این شهر ، بانک صوتى و غیره مى باشد نشانى: عراق ـ کربلا۲۰۹
سایت (الممهدون) متعلق به جریان صدر: تلاش می‌کند فرهنگ مقاومت (در مقابل آمریکائیان و اشغالگران) را در عراق جا بیاندازد
آموزش و تحصیلات شیعیان عراق
دانشگاه و آموزش عالی
پس از سقوط رژیم صدام تحولاتی نیز در عرص? آموزش و پرورش و آموزش عالی در عراق رخ داد. برای مثال در سال تحصیلی ۲۰۰۳ – ۲۰۰۴ م، به اسلام‌گراها اعم از روحانیان و غیر آنان اجازه داده شد برای سخنرانی و خطبه ها از دانشگاه استفاده کنند۲۱۰. تلاش جریان‌های عمد? شیعی در عرصه‌های گوناگون تصمیم‌گیری باعث شد در تاریخ ۲۲/۰۴/۲۰۱۲ آیین‌نامه‌ای را در وزارت تعلیم العالی و البحث العلمی عراق به تصویب برسانند که طی آن وزیر علوم عراق با اضافه شدن ماد? درسی “اهل بیت علیهم السلام ” در گرایشهای تاریخ در دانشگاههای عراق موافقت به عمل آورد. آییننامه مذکور با پنج بند به شرح زیر آمده است:
۱. در این ماده درسی توجه و تلاش برای توسعه بخشی به معرفت دانشجویان نسبت به موضوع خلافت حضرت امیر المؤمنین علیعلیه السلام مورد تأکید است. لذا ضمن بررسی تاریخچه زندگی حضرت در عصر رسالت و خلافت خلفای راشدین در مرحله اول و اضافه نمودن مطالعه دوران خلافت امام حسن علیه السلام و توجه به آن در مرحله دوم.
۲. تلاش در جهت آموزش سیره اهل بیت علیهم السلام از لحاظ فکری و نقش آنها درتمدن اسلامی در مرحله سوم.
۳. بررسی جایگاه سیاسی ائمه علیهم السلام در دوران اموی و عباسی (در مرحله دوم و سوم آموزشی).
۴. اضافه نمودن ماده درسی اختیاری با عنوان سیره اهل بیت و اثر آنها در تاریخ فکری (مرحله چهارم).
۵. تدریس موضوع ائمه اثنی عشری علیهم السلام به عنوان جایگزینی برای مفهوم اهل بیت و بررسی آن در مطالعات تاریخ اسلامی (در مرحله چهارم درسی).
اعمال این گونه تغییرات و تحولات نمایانگر نقش بارز تشیع در دولت – ملت سازی عراق نوین میباشد.
همچنین پروژه ملی جوانان الکفیل پروژه ای فکری تربیتی است که روابط عمومی آستان مقدس عباسی با هدف گسترش توانمندی‌های جامعه جوان عراق در دانشگاه‌ها و آموزشکده‌ها تعریف نموده و در مرحله اول اقدام به برگزاری تورهائی برای دانشجویان با هدف معرفی دستاوردهای عتبات عراق به صورت هفتگی نمود. برای مثال با همکاری ریاست دانشگاه بغداد اولین همایش سالانه عاشوراء را در قالب طرح ملی جوانان الکفیل و با شعار ( امام حسین اسطوره فداکاری و مدرسه بخشندگی) در محل سالن شهید حکیم این دانشگاه برگزار نمودند۲۱۱. در این همایش، نمایندگانی از آستان مقدس حسینی، عباسی و کاظمین و همچنین جمع کثیری از اساتید و دانشجویان حضور داشتند. در ادامه این پروژه ، مسابقات فکری و ورزشی بین دانشگاهی و مسابقات و سخنرانی های علمی، دینی برگزار شده است.
حوزه های علمیه:
حوزه های علمیه در کشور عراق دارای قدمتی هزار ساله است، و از زمانی که شیخ طوسی در نیمه قرن پنجم هجری، حوزه علمیه شیعی را در شهر بغداد پایه گذاری نمود، همواره بغداد، نجف، کربلا، حله، سامرا و … حوزه های علمیه بزرگی را شاهد بوده اند، و هر کدام از این شهرها در برهه ای از تاریخ، سلسله جنبان علم و فرهنگ و اندیشه شیعی بوده اند.
نظام اداری کنونی حوزه به دو شکل است:]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *