پایان نامه رایگان با موضوع دولت ایران، سازمان ملل، حمل و نقل، حمل و نقل هوایی

زائران برای ورود به خاک عراق چندین روز در پشت مرزها سرگردان می‌شدند و پرداخت رشوه راهی برای ورود به خاک عراق شده بو؛ بسیاری از مدیران کاروانها و آژانسها با ورشکستگی روبه رو شدند و وجوه پیش پرداخت آنها توسط دلالها و واسطه ها و حتی صاحبان هتلها به تاراج رفت.
تعداد بیشماری از هموطنان ما به بهانه های مختلف دستگیر شدند و اموال بسیاری از آنان نیز در مسیرها و راههای مختلف توسط سارقین و گروههاتی ناشناخته به سرقت رفته و یا به زور اسلحه از آنان گرفته شد و بسیاری حوادث ناگوار دیگر. از این رو سازمان حج و زیارت ج.ا.ایران شرایط تاسیس شرکتهای مرکزی کارگزاران زیارتی در سراسر استانها را به طور جدی دنبال نمود تا در هر استان دفاتر خدماتی زیارتی دارای مجوز از سوی سازمان حج و زیارت دور هم جمع شده و یک شرکت مرکزی استانی به وجود آورند که در نتیجه ۳۰ شرکت مرکزی استانی به علاوه شهرستان کاشان و اخیراً نیز استان البرز (کرج) به وجود آمد. در شروع کار مجموعاً ۱۱۷۴ دفتر خدمات زیارتی در سراسر کشور وجود داشت که امروزه به بیش از ۱۴۰۰ شرکت خدمات زیارتی در قالب ۳۲ شرکت مرکزی رسیده است.۴۶۰
در ادامه تاسیس شرکتهای مرکزی استانی مجمعی در تهران با حضور نمایندگان شرکتهای مذکور تشکیل و شرکت مادری به نام شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی سراسر ایران (شمسا) در تیرماه ۱۳۸۴ در سازمان ثبت شرکتها به شماره ۲۴۹۸۷۳ به ثبت رسید که در واقع نماینده ۳۲ شرکت مرکزی استانی و شرکت مرکزی کاشان و بیش از ۱۴۰۰ دفتر خدمات زیارتی در سراسر ایران می باشد. پس از تشکیل شرکت شمسا سازمان حج و زیارت اولین یادداشت توافق در خصوص اعزام زائران ایرانی به عراق را روز شنبه مورخ ۲۷/۴/۱۳۸۴ با وزیر وقت جهانگردی و آثار باستانی عراق در تهران امضاء و مبادله نمود و در ادامه آن شرکت شمسا را به طرفهای عراقی معرفی کرد تا این شرکت به نمایندگی از سوی کلیه دفاتر خدمات زیارتی سراسر ایران با شرکتهای مجاز عراقی قرارداد اعزام زائر را منعقد نماید و از طرفی اجازه فعالیت در سوریه را نیز متعاقباً به شرکت شمسا اعطاء نماید.
الف – اخذ روادید کشور عراق برای کلیه زائران، عوامل ثابت اعم از خدماتی و ستادی و همچنین عوامل همراه کاروانهای سراسر کشور.
ب – مصاحبه، انتخاب و اعزام کلیه عوامل ثابت هتلها، ناظرین ثابت و سیار، آشپزها و سایر عوامل خدماتی.
ج – ایجاد دفاتر نمایندگی در مرزهای خسروی، مهران، چذابه و شلمچه به منظور تعیین نوبت کاروانها و کنترل آخرین آمار خروجی از ایران و ورودی به خاک عراق و استخراج اسامی نهایی مشرف نشدگان در هر کاروان و همچنین رفع مشکلات و نارسایی های احتمالی در حد توان و اختیارات.
د – برنامه ریزی و مدیریت امکان استراحت زائران در مرزهای خروجی به منظور اقامت شبانه قبل از ورود به خاک عراق.
هـ – فراهم کردن پوشش بیمه ای برای زائران از طریق انعقاد قرارداد با شرکتهای بیمه معتبر.
و – ایجاد تسهیلات و خدمات پزشکی و درمانی در عراق از طریق عقد قرارداد با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به منظور ایجاد درمانگاه و اعزام پزشک و دارو برای این درمانگاهها در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و بغداد.
ز – ایجاد دفاتر نمایندگی ثابت در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین و نمایندگی سیار در بین مسیرهای تردد زائران و همچنین شهر سامرا به منظور نظارت بر حسن اجرای کلیه قراردادها و رفع مشکلات و نارسایی ها.
ح – برقراری ارتباط با سازمان هواپیمایی کشوری با هماهنگی سازمان حج و زیارت به منظور ایجاد امکانات حمل و نقل هوایی برای زائران و نهایتاً عقد قرار داد با شرکتهای هواپیمایی مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان حج و زیارت.
ط – تنظیم و عقد قرار داد با سازمانها، موسسات و شرکتهای داخل و خارج از کشور در خصوص دریافت خدمات بیمه ای، پزشکی، درمانی و امدای، حمل و نقل هوایی و زمینی، اسکان و پذیرایی، تغذیه و تدارکات.
مناقشات عراق با جمهوری اسلامی ایران
اروند رود و تصمیمات مقامات دو کشور در مورد آن
موقعیت اروند رود
اَروَندرود یا شط العرب رودخان? پهناوری است در جنوب غربی ایران و در مرز ایران و عراق که از همریزش رودهای دجله، فرات و سپس کارون پدید آمده‌است. دجله و فرات پیش از پیوستن به کارون در شهر قرنه در ??? کیلومتری جنوب بغداد به هم می‌پیوندند. درازای اروندرود از قرنه تا ریزشگاه آن در خلیج فارس ??? کیلومتر است. ریزشگاه اروندرود در میان شهر ایرانی اروندکنار و شهر عراقی فاو است.
اروند رود تا قبل از سقوط رژیم بعث
حزب بعث عراق در (۱۹۶۸ – تیر ماه ۱۳۴۷) با کودتای عبدالرحمان عارف رئیس جمهور عراق را سرنگون و قدرت را در دست گرفت. دولت ایران بلافاصله دولت جدید عراق را به رسمیت شناخت و سفیر آن کشور در تهران از این اقدام قدردانی کرد.۴۶۱
با رد و بدل شدن مذاکرات هیئتهای عراقی و ایرانی آن زمان با هم و تأکید بر دوستی و برادری دو کشور، اما در این مذاکرات به علّت تکرار ادعاهای سابق عراقیها مبنی بر اینکه اروند رود یک رودخانه داخلی عراق است، نتیجهای بدست نیامد. دو ماه بعد از مذاکرات مذکور، بحران در روابط دو کشور به اوج خود رسید. علّت پیدایش بحران مذکور، اظهارات معاون وزارت خارج? عراق بود که سفیر ایران در بغداد را احضار کرده و به وی گفته بود، اروند رود جزئی از قلمرو عراق است و از دولت ایران میخواهد که به کشتیهای ایرانی دستور دهد بدون برافراشتن پرچم ایران بر روی کشتیهایشان وارد این رود شوند در غیر این صورت عراق از ورود آنها به بنادر ایران جلوگیری خواهد کرد.۴۶۲
دولت ایران در مقابل، عهدنامه سرحدی ۱۹۳۷ (قراردادی که در ۴ ژانویه ۱۹۳۷ به امضای وزرای خارجه دو کشور در قالب یک عهدنامه و ضمیمه یک پروتکل رسید. عهدنامهای که برخلاف مقررات حقوق بینالملل که مرز دو کشور همجوار را رودخانههای مرزی مشترک و خط تالوگ (عمیق‌ترین نقطه رودخانه) قرار میداد، ساحل ایرانی اروند رود را – به استثنای قسمت لنگرگاهی چهار مایلی در کنار آبادان – مرز قرار داد و به این ترتیب تمام حقوق حقه ایران را در این رودخانه از میان برد.)۴۶۳ را به علّت لغو یکجانب? آن به وسیله دولت عراق به طور رسمی لغو کرد و اعلام آمادگی کرد که برای انعقاد قراردادی جدید بر اساس موازین بینالمللی که حقوق ایران را تأمین کند، با دولت عراق وارد مذاکره شود.
دولت عراق در طی مدت ۳۲ سالی که از انعقاد عهدنامه مرزی ۱۹۳۷ میگذشت همواره آن را در گفتار و کردار نقض کرده بود. دولت ایران معتقد بود که اروند رود رودخانهای بینالمللی است و به موجب آن، مقررات حقوق بینالملل مرز دو کشور در آن باید بر اساس خط تالوگ باشد. نکته جالب توجه این بود که به نظر وزارت امور خارجه عراق، تمام رودخانههایی که از ایران سرچشمه گرفته و وارد عراق میشوند، رودخانههای بینالمللی به شمار میآیند که طبق قانون بینالمللی تابع احکام و مقررات خاصی هستند۴۶۴. اما مقامات عراقی اروندرود را که بیش از ۶۷% آب آن از ایران تأمین میشود و چندین رودخانه داخلی ایران از جمله کارون به آن میریزد و مرز مشترک دو کشور را تشکیل میدهد، از مقررات مذکور مستثنی میکنند. ۴۶۵
پس از بحران اروندرود در سال ۱۹۶۹، روابط ایران و عراق فراز و نشیبهای مختلفی را تا ۱۹۵۷ – که دو کشور در الجزایر به توافق رسیدند- پشت سر گذاشت. در ۱۹۷۱ دولت عراق به بهانه ادعای حاکمیت ایران بر جزایر سهگانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک روابط سیاسی خود را با ایران قطع کرد.
پس از آن، بحران به مرزهای شمالی ایران و عراق انتقال یافت و در طی سالهای ۱۹۷۳ – ۷۴ در مرزهای دو کشور برخوردهایی بین نیروهای آنها روی داد. پس از برخوردهای زیادی که بین دو کشور روی میداد، سازمان ملل وارد عمل شد و قطعنام? شماره ۳۴۸ را صادر کرد که در آن خواستار رعایت آتشبس، عقب نشینی نیروها و از سرگیری مذاکرات ود جانبه جهت حل و فصل اختلافات دو کشور شده بود. ۴۶۶
در جهت اجرای قطعنام? مذکور وزرای امور خارجه ایران و عراق در ژانویه ۱۹۷۵ در استانبول با یکدیگر وارد مذاکره شدند. یک ماه و نیم بعد از آن نیز در جریان کنفرانس سران عضو اوپک – با میانجیگری هواری بومدین رهبر فقید الجزایر- ملاقاتی بین شاه و صدام حسین صورت گرفت که نتیجه آن اعلامیه الجزایر بود. به موجب این اعلامیه دو کشور توافق کردند که مرزهای آبی خود را بر اساس خط تالوگ تعیین کنند و در مرزها نیز یک کنترل دقیق و مؤثری به منظور قطع هرگونه نفوذی که جنبه “خرابکارانه” داشته باشد، اعمال نماید. ۴۶۷
به منظور اجرای اعلامیه الجزیره، وزرای امور خارجه ایران، عراق و الجزایر از تاریخ ۱۵ مارس تا ۱۳ ژوئن ۱۹۵۷ به ترتیب در تهران، بغداد و الجزیره و بغداد گردآمدند.
نتیجه این چهار نشست امضای عهدنامه مربوط به ” مرز مشترک و حسن همجواری بین ایران و عراق” در ۱۳ ژوئن ۱۹۵۷ بود. این عهدنامه دارای سه پروتکل ضمیمه و یک الحاق ببه شرح زیر میباشد:
* ۱- پروتکل راجع به علامتگزاری مجدد سرزمینی بین ایران و عراق
* ۲- پروتکل راجع به تعیین مرز در رودخانههای بین ایران و عراق.
* ۳- پروتکل راجع به امنیت در مرز ایران و عراق.
* ۴- الحاقیه مربوط به بند ۵ ماده ۶ عهدنامه ۴۶۸ (به جای “طبق مقررات دیوان دائمی داوری” جملات ذیل جانشین آن شد:
” اگر رئیس دیوان بینالمللی دادگستری معذور بوده و یا از اتباع یکی از طرفین باشد، انتخاب داورها یا سرداورها به وسیله نائب رئیس انجام خواهد شد. چنانچه شخص اخیرالذکر نیز معذور بوده یا از اتباع یکی از طرفین باشد، انتخاب داوران یا سرداوران به وسیله مسنترین عضو دیوان که از اتباع هیچ یک از طرفین نباشد، انجام خواهد شد.)۴۶۹
عهدنامه ۱۹۷۵ دارای ۴ موافقتنامه تکمیلی نیز هست که در ۲۶ دسامبر ۱۹۷۵ در بغداد به امضا رسید. این توافقنامهها عبارتند از : موافقتنامه راجع به مقررات مربوط به کشتیرانی در اروندرود؛ موافقتنامه راجع به استفاده از آب رودخانههای مرزی؛ موافقت‌نامه راجع به تعلیف احشام؛ و موافقتنامه راجع به کلانتری مرزی.
عهدنامه مذکور و سه پروتکل منضم بر آن و چهار موافقت‌نامه تکمیلی به تصویب قوه مقنه ایران و عراق رسیده، اسناد تصویب آن مبادله شده و در دبیرخانه سازمان ملل متحد نیز به ثبت رسیده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در]]>

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *