پایان نامه رایگان با موضوع صدام حسین، انقلاب اسلامی، حکومت اسلامی، جنایات جنگی

نوامبر 28, 2018 0 Comments

در سال ۱۹۹۲،۱۳۷۱ش، حزب الدعوه الاسلامی در یک کمیته موقتی جهت آماده شدن برای کنفرانس صلاح الدین (در شمال عراق) شرکت کردند که برای احزاب مخالف عراق برگزار شد. این کنفرانس از ۲۲ تا ۲۷ دسامبر همان سال برگزار شد.ابراهیم جعفری رئیس هیئت حزب الدعوه، که همچنین این هیئت شامل علی الادیب، حیدر الابدی، صادق آل الرکابی و سامی العسکری می‌شد. آقای عسکری عضو نشست کمیته اجرایی شد که به ریاست احمد چلبی و حامد البیاتی تشکیل شده بود۲۶۷ .
حزب الدعوه تعاملاتی را با جامعه بین المللی برای محاکمه صدام حسین و رژیم دیکتاتور او برقرار کرد تا برای جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت او اقدامی به نام و برای پشتیبانی از مردم عراق در مبارزه شان علیه دیکتاتوری انجام شده باشد. الدعوه در همان زمان، به شدت مخالف تحریم‌های اقتصادی بود که بعد از جنگ دوم خلیج فارس اعمال شده است، از آنجا که هزاران نفر از مردم عراق از سوء تغذیه و کمبود تجهیزات پزشکی در حالی که صدام همچنان به زندگی پرخرج خود ادامه می‌داد و قادر به تحکیم بیشتر موقعیت خود در قدرت بود.
از سقوط رژیم صدام حسین تا امروز
سقوط رژیم صدام حسین در ۹ آوریل ۲۰۰۳/ ۲۰فروردین ۱۳۸۲، تحقق امیدها و نیایش‌های هزاران عراقی بود که در دهه‌های تاریک دیکتاتوری زخم خورد? خوی وحشی وی بودند. با تهاجم آمریکا و سقوط رژیم دیکتاتوری صدام حسین، فرصتی در اختیار الدعوه قرار گرفت تا دیدگاه خود مبنی بر تشکیل حکومت اسلامی را که بیش از ۴۰ سال آن را دنبال میکرد، به اجرا گذارد. بنابراین رهبران و بسیاری از اعضای حزب الدعوه به کشور خود بازگشتند، و به ایفای نقشی پیشرو در برآوردن ولایت امت برای عراق، و نیز تلاش برای آشتی دادن عراقیها به زندگی به رغم فجایع متحمل شده از طریق صدام حسین می کردند. ابراهیم جعفری به عنوان دبیر کل حزب الدعوه به نمایندگی از ستاد عالی رهبری حزب الدعوه دخالت اشغالگران آمریکایی در شرایط آن روز عراق را پذیرفت ولی بر ضرورت رهایی از تسلط آنها نیز تأکید داشتند.۲۶۸ بسیاری از دفاتر حزب در سراسر عراق به سرعت راه‌اندازی شدند. بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های حزب الدعوه به شاخه‌ های محلی شامل: ارائه کمک های اولیه و شبکه‌های حمایتی برای قربانیان و کسانی که بر اثر جنگ و تحریم رژیم صدام درد و رنج مضاعفی را کشیده بودند اختصاص یافت. از نقاط برجست? این حزب این بود که در مناطق محروم و در میان توده‌های زجر کشیده خود را دوباره بازیابی و مستقر ساخت. که این امر باعث تسهیل در امر خدمات رسانی و افزایش محبوبیت حزب الدعوه در این مناطق شد. برخی از نظرسنجی‌های انجام شده در عراق نشان می‌دهد که حزب به طور مداوم بالاترین درصد از حمایت در میان مردم عراق را جذب کرده که نشان? تایید آن می‌باشد.
از آنجاکه دفاع حزب الدعوه از آزادی و دموکراسی نقطه برجسته‌ای برای این حزب ساخته‌است بنابراین هدف خود را مبارزه با تروریست‌هایی که عراق را دوباره مورد رنج قرار داده‌اند انتخاب کرده‌است؛ و در تلاش است که از حقوق و آزادی‌های آنها که توسط فرقه‌گرایان و تفرقه اندازان نقض شده است دفاع کند و توفیقات زیادی را به دست آورده‌است اما متاسفانه ، پس از سقوط رژیم استبدادی، دهها دفتر حزب مورد حمله قرار گرفته، و افراد زیادی از حزب الدعوه کشته شده اند. در۱۳ سپتامبر ۲۰۰۵ / ۲۲ آذرماه ۱۳۸۴، رهبر ارشد حزب الدعوه شیخ مهدی آل عطار ربوده و کشته شد، از آنجا که وی یک محقق برجسته، با قدرت بیانی شیوا و فعال اجتماعی بود با شهادتش جامعه دوباره شوکه شد و عمیقاً دچار حزن و اندوه شد. بسیاری از دانشمندان عراقی و روشنفکران، و همچنین هزاران نفر از مردم عادی برای آنها، عطار نقش یک الگو و الهام بخش بود. پس از تشکیل شورای حکومتی در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۳/تیرماه ۱۳۸۲ رهبر برجسته و دبیر کل الدعوه یعنی دکتر ابراهیم جعفری برای اولین بار رئیس آن شورای حکومتی شد. در ۲۸آوریل ۲۰۰۵/۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۴، و پس از سابقه‌ای طولانی در مبارزه و فداکاری در راه آزادی مردم عراق از دیکتاتوری، عراقی‌ها به ابراهیم جعفری نخست وزیر دموکراتیک انتخاب شده دولت موقت عراق رای دادند. در۲۰ مه ۲۰۰۶ /۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۵، نوری، مالکی، یکی دیگر از رهبران ارشد الدعوه، به انتخاب پارلمان عراق در قالب دولت وحدت ملی به عنوان نخست وزیر انتخاب شد.
از ۱۹ الی ۲۱ آوریل ۲۰۰۷/۳۰ فروردین الی ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۶، کنفرانس دو سالانه حزب الدعوه برگزار شد. این اولین کنفرانس حزب بود که تا کنون آشکارا در خاک عراق برگزار می‌شد و به عنوان یک دستاورد تاریخی محسوب شد.۲۶۹
یکی از نتایج مهم این کنفرانس، انتخاب نوری مالکی نخست وزیر فعلی عراق به عنوان دبیر کل حزب بود که سکان امور را از ابراهیم جعفری تحویل گرفت.
انشعابات حزب الدعوه اسلامی
دیدگاه‌های معطوف به نوع حکومت و مخصوصاً اید? ولایت فقیه باعث انشعابات در حزب الدعوه شد. دو گروه، اکثریت به رهبری شیخ محمدمهدی آصفی و اقلّیت به رهبری شیخ علی کورانی ـ وی مقیم قم است، از اواخر دهه ۱۳۶۰ از فعالیت‏های سیاسی و حزبی کنار گرفته است ـ شکل گرفت. با ترور ابویاسین (عزّالدین سلیم)، رهبر پیشین این جناح، در تاریخ ۲۸/۲/۱۳۸۳ در بغداد، ابوصفا دغلاوی رهبری این جناح حزبی را به عهده دارد. علاوه بر انشعاب مزبور در “حزب الدعوه”، جناح اکثریت در سال ۱۳۷۷ ش دچار انشعاب دیگری گردید و در پی آن، برای بار دوم، جناح اکثریت (اصلی) به دو طیف اکثریت و اقلیت تقسیم شد: جناح اکثریت به رهبری ابوبلال ادیب در ایران (اکنون مقیم تهران) و ابراهیم جعفری در لندن و جناح اقلّیت به رهبری سید ابوعقیل و ابوریاض مهندس ادامه فعالیت داد. جناح اخیر موسوم به “جناح انشعابی، خود را ولایت مدار می‏داند و ضمن اینکه رهبران آن افراد متعهد و کوشایی می‏باشند، اما از نفوذ اجتماعی زیادی برخوردار نیستند. این طیف برخلاف اصرار اولیه بر نهادینه شدن انشعاب خود، در سال‏های پایانی دهه ۱۳۷۰، نوعی سیاست “همگرایی و وحدت” را با جناح اصلی دنبال کرد و این روند را در عراق پس از صدام نیز ادامه داده است. این نگرش باعث شد تا از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، با ایران تعارض معنایی پیدا کنند، به‏گونه‏ای که در نیمه اول دهه ۱۳۷۰ این چالش به اوج خود رسید به نحوی که باعث خروج برخی از اعضای ارشد حزب- از جمله دکتر ابراهیم جعفری (نخستین رئیس دوره‏ای شورای انتقالی عراق)، شیخ محمّدباقر ناصری و سیدحسین صدر (عضو شورای انتقالی) – از ایران و عزیمت آنان به انگلستان شد. از سویی دیگر جرح و تعدیل در اعضای شورای مرکزی و محدود نمودن عرصه فعالیت اعضایی که همگرایی بیشتری با ج.ا. ایران داشتند.
در حال حاضر سازمان‌ها و جریان‌هایی که اسم الدعوه را در عراق جدید حمل می‌کنند به قرار زیر می‌باشد:
۱-حزب الدعوه – مقر عام، به ریاست نوری مالکی.
۲- حزب الدعوه – تنظیم العراق، به ریاست هاشم الموسوی.
۳- حزب الدعوه – تنظیم العراق، به ریاست عبد الکریم العنزی.
۴- تیار الإصلاح الوطنی۲۷۰، به ریاست ابراهیم جعفری.
۵- حرکه الدعوه الإسلامیه، در رأس آن محمد الغلاوی.
۶- منظمه أنصار الدعوه۲۷۱، به ریاست مازن مکیه.
۲. مجلس اعلای اسلامی عراق
زمان و مکان تشکیل “مجلس اعلای اسلامی عراق”
“مجلس اعلای (انقلاب) اسلامی عراق۲۷۲ ” در اوّل ماه صفر سال ۱۴۰۳ هجری قمری برابر با ۱۷/۱۱/۱۹۸۲ میلادی۲۷۳ در تهران تأسیس شد. آیت ا… محمد باقر حکیم خود را در این زمینه می گوید: ” تشکیل این مجلس زمانی رخ داد که شهادت آیت ا… سید محمد باقر صدر به دست رژیم حاکم بر عراق، خلا بزرگی را در رهبری مبارزات اسلامی عراق به وجود آورد. از این رو جمعی از علما و شاگردان شهید صدر و رهبران جنبش اسلامی عراق برای جبران این خلا دست به کار شدند و با همکاری و هماهنگی جمهوری اسلامی بحث های مفصل و تلاش های متعددی صورت گرفت که تاسیس جمعیت علمای مجاهد عراق و پس از آن دفتر انقلاب اسلامی عراق و سپس تلفیق و توسعه همه این موسسات در مجلس اعلا اتفاق افتاد”
مؤسّسین مجلس اعلای اسلامی عراق
احزاب و گروه‌های تشکیل دهند? مجلس اعلای اسلامی به ریاست سیدمحمدباقر حکیم، فرزند آیت‌الله العظمی “سید محسن حکیم” عبارتند از:
۱. “حزب الدعوه الاسلامیه”
۲. “منظمه العمل الاسلامی”
۳. “حرکه المجاهدین العراقیین”
۴. “حزب الله کردستان”
۵. به اضاف? گروهی از “اخوان المسلمین” عراق که پس از بحران کویت به مجلس پیوستند.
لذا اعضای شاخص شورای مرکزی که بالاترین مقام تصمیمگیری مجلس اعلا است در زمان تشکیل این مجلس عبارتند از: آیت ا… سید محمد باقر حکیم که یکی از عمده ترین بنیادگزاران این مجلس به شمار می آمد، سید محمد باقر مهری، سید عبدالعزیز حکیم ، دکتر ابراهیم جعفری، سید محمود هاشمی شاهرودی، دکتر حسین شهرستانی، سید محمد تقی مدرسی، شیخ مهدی آصفی، سید حسین صدر، شیخ محمد باقر ناصری، ، ابویاسین (عزالدین سلیم)، سید محمد حیدری، شیخ محمد تقی مولا، شیخ محمد علی (ابوحیدر الحسینی) ، سید سامی البدری، ابواحمد رمضان، جلال الدین الصغیر، سید صدر الدین قبانچی، دکتر همام باقر همودی، شیخ جواد خالصی.۲۷۴
ساختار تشکیلاتی مجلس اعلای اسلامی عراق
ساختار تشکیلاتی مجلس اعلای اسلامی عراق به نحوی است که رهبری مجلس اعلا را یک شورای مرکزی بر عهده دارد، و این شورای مرکزی از پانزده شخصیت جریان‌های مختلف اسلامی عراق تشکیل شده است. شورای مرکزی بالاترین مقام تصمیمگیرنده مجلس است که انتخاب رئیس مجلس بر عهده آن میباشد . این مجلس متشکل از یک هیئت عمومی است که۷۰ عضو دارد و شورای مرکزی ۱۱ نفره را انتخاب میکند.۲۷۵
کمیتهها و واحدهایی که بر اساس شرح وظایفی که اساس نامه تعیین نموده است زیر مجموعه ای از عالی ترین رکن مشورتی مجمع عمومی یا شورای مرکزی می باشند که شامل: کمیته فرهنگی و تبلیغات، کمیته خدمات اجتماعی (شامل رسیدگی به اسرا، پناهندگان و راندهشدگان عراقی)، کمیته اداری و مالی، روابط بین المل می‌باشد۲۷۶، ارگان رسمی مجلس اعلا روزنامه “الشهاده” است]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *