این تکنیکای صحبت در اف بی آی بکار برده می شه 

این تکنیکای صحبت در اف بی آی بکار برده می شه 

صحبت و گفت وگو، همیشه بهترین راه دست یافتن به هدفه؛ ولی واسه رسیدن به نتیجه مطلوب، اثر گذاشتن بر طرف مقابل و همراه کردن اون با خود، باید روشای درست صحبت رو بدونیم. در این مقاله می خوایم تعدادی از تکنیکای صحبت رو مرور کنیم که در اف بی آی مورد استفاده قرار میگیره و در زندگی روزمره و دنیای تجارت و کار و کاسبی هم کاربرد داره.

 

از تکنیک آینه ای (mirroring technique) استفاده کنین

از اونجا که در صحبت باید تا جای ممکن از طرف مقابل اطلاعات به دست بیاریم، می تونیم این کار رو با تکرار ۳ تا ۵ کلمه کلیدی در جمله آخر اونا، انجام بدیم؛ چون به طور طبیعی افراد مجبور می شن حرفای خود رو تکرار کنن. این تکرار اطلاعات بیشتری به ما منتقل و ابهامای موجود در صحبتای اونا رو واسه ما روشن می کنه. مثلا به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

شخص اول: واسه این که کاری کنیم فردی دست خود رو رو کنه و منظورش رو روشن بگه، فقط کافیه ۳ تا ۵ کلمه کلیدی رو در جملات اون تکرار کنیم.

شخص دوم: شما کلمات کلیدی آخر رو تکرار می کنین؟

شخص اول: بله، شاید مسخره به نظر برسه ولی این کار باعث می شه تا من نکته ی مورد نظر خودم رو دوباره و از زاویه دیگری توضیح بدهم که اطلاعات بیشتری رو رو می کنه. این اطلاعات می تونه خیلی باارزش باشه و به شما کمک می کنه تا نتایج مورد نظر و انگیزهای واقعی من رو کشف کنین.

واس می گه شاید هنگام اجرای تکنیک آینه ای، این کار بد و ناشیانه به نظر برسه ولی فرد مقابل شما، هیچوقت متوجه این تکنیک نمی شه و فکر میکنه واقعا به حرفای اون گوش میدید. واس از این روش با عنوان «ترفند ذهن جدی» (Jedi Mind trick) در صحبت یاد می کنه، چون به نظر اون این روش همیشه مؤثره و هیچکی متوجه اون نمی شه.

چرا باید از کلمات پرسشی «چه؟» و «چیجوری؟» استفاده کنین

واس توضیح می ده که این ۲ کلمه پرسشی در صحبت خیلی قوی عمل میکنن، چون طرف مقابل رو تشویق می کنن که به صحبت کردن ادامه بده و منظور خود رو روشن و در آخر، اهداف و انگیزهای واقعی خود رو رو کنه. مثلا ممکنه بگید: « می خواید با این شرایط موافقت کنین؟ چه چیز باعث شده که این فرصت ۳۰ روزه واسه شما مناسب باشه؟»

کلمه پرسشی «چیجوری» هم به همین ترتیب عمل می کنه. اگه کسی واسه آزادی گروگانی ۱ میلیون دلار پول بخواد، شاید جواب واس به اون این جور هستش: «می فهمم، ولی ازتون می خوام واقع بین باشین. من چیجوری باید این پول رو تهیه کنم؟» با این سوال، طرف مقابل خودش رو جای شما می ذاره. این کار اونو مجبور می کنه که واسه لحظه ای حق رو به شما بده؛ علاوه بر این، گوش دادن به حرفای اون وقتی نقشه ای رو در ذهنش طراحی می کنه، انگیزهای مخفی اونو واسه شما رو می کنه.

با بها دادن به دربانان، از اونا عبور کنین

به گفته واس، در گفت و گوا گروگان گیری، معمولا مستقیما با رئیس صحبت نمی کنین. در بیشتر موارد، فردی تعیین می شه تا با مأموران اجرای قانون صحبت و خواستهای آدم رباها رو مطرح کنه. در دنیای کار و کاسبی هم وضعیت مشابهی هست و در خیلی از موارد، لایه هایی از در بانان، دستیاران و افرادی هست که مسئولیتی ندارن و پس از اونا به تصمیم گیرنده اصلی می رسین. در گفت و گوا تجاری و گروگان گیری، اگه از فرصت صحبت با این افراد به درستی استفاده نکنین به دردسر خواهید افتاد. مثلا اگه دستیاری رو دست کم بگیرین و درست با اون صحبت نکنین، اونم تماس تلفنی شما رو به رئیس خود وصل نمی کنه. این کار واسه اون زحمتی نداره، ولی ضربه شدیدی به شما می زنه.

به همین ترتیب، اگه بین مکالمه با یک تروریست اونو دست کم بگیرین، ممکنه غیرمنطقی رفتار کنه و تماس تلفنی رو قطع کنه. واس پیشنهاد می کنه که با این افراد وارد گفت وگو شید. مثلا بگید: « پیشنهاد من، با اون چیزی که واسه رسیدن به اون سعی می کنین، هم راستاست؟» این جمله گفت وگو رو شروع می کنه و باعث القای حس احترام به طرف مقابل می شه و پس احتمال بیشتری هست که رابطه شما رو با تصمیم گیرنده اصلی فراهم می کنه.

هیچوقت به کسی دروغ نگید، مگه اینکه بخواهید اونو بکشین

واس می گه دروغ انگار اثرات منفی بلندمدت به دنبال داره. مثلا در صحبت ای بر سر گروگان گیری، اگه به کسی دروغ گفتید، بهتره اونو بکشین چون اگه به گوش همه برسه که اف بی آی دروغ می گه، گروه بعدیِ گروگان گیر، حتی به خود زحمت نمی ده که واسه به توافق رسیدن با اف بی آی صحبت کنه. به باور ی واس دروغ انگار «دامی گمراه کننده» است. در این شرایط می تونیم چیزی که رو که می خواهیم به دست بیاریم ولی اگه به گوش بقیه برسه که شما دروغ می گین، در بلندمدت، تموم قدرت نفوذ خود رو از دست میدید. پس به جای کشتن فرد مقابل، در مرحله اول سعی کنین که اصلا دروغ نگید.

.com


]]>