این قوانین موفقیت شما رو به خواسته هاتون می رساند 

این قوانین موفقیت شما رو به خواسته هاتون میرسوند 

هیچکی کامیاب و پیروز به دنیا نمیاد، اما هرکسی توانایی و توانایی تبدیل شدن به یک فرد موفق رو داره. به قول ویل اسمیت، «عظمت یا سرافرازی، یک ویژگی شگفت انگیز، مرموز و مسحورکننده ی الهی نیس که تنها افراد خاصی از اون بهره مند باشن، بلکه چیزیه که درون همه ما هست!» گرچه راه موفقیت از راه های مختلفی میگذره اما مثل اینکه چندین نکته ی کارساز و بنیادی واسه پیمودن این راه هست. واسه رسیدن به بزرگی و شکوهِ پنهون در وجودتون، بد نیس سخن بزرگان درباره موفقیت رو بخونین و با قوانین موفقیت از دیدگاه مشاهیر دنیا آشنا شید.

 

۱. روی راه تمرکز کنین، نه روی نتیجه

به قول رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)، «زندگی یعنی سفر کردن؛ مقصد به تنهایی مهم نیس!»

«من هیچوقت به نتیجه پرتابای ناموفق توجه نمی کنم. وقتی به نتیجه فکر می کنین، همیشه نتیجه منفی به ذهن تون خطور می کنه.»

– مایکل جردن

 

 

این گفته آنت فونیچلو (Annette Funicello) رو هم فراموش نکنین که «یک زندگیِ شگفت انگیز، حتما به معنی زندگیِ بی مشکل نیس.»

۲. به عناصرِ درست توجه کنین

استیو جابز گفته بود: «مهم نیس هنگام مرگ چقدر ثروت دارم، مهم اینه که هر شب هنگام خواب، بدونم کار بالا العاده ای انجام دادم.» این گفته تیک نات هان (Thich Nhat Hanh) فعال مدنی ویتنامی رو هم آویزه ی گوش تون کنین: «اگه خودِ واقعی مون نباشیم و به راستی حالا رو درنیابیم، همه چیز رو از دست میدیم.»

«بهترین و زیباترین چیزها رو نمیشه دید یا لمس شون کرد، اونا رو باید با دل و جون احساس کرد.»

– هلن کلر

 

 

۳. بندازه کافی (حتی کمی هم بیشتر!) واسه بقیه مایه بذارین

چارلز دیکنز به فکر بود: «در این دنیا هرکی که باری از دوش دیگری برمی داره، آدم مفیدیه.» نباید فقط دریافت کننده باشین؛ به قول مایا آنجلو (Maya Angelou) شاعر و فعال مدنی، «نمی تونین به هردو دست تون، دستکش بیس بال بپوشونین، دستی هم واسه پرتاب کردنِ توپ لازم دارین.»

خلیل جبران (Kahlil Gibran) لذت زندگی رو این جور تعریف می کنه: «در خواب دیدم که زندگی سراسر لذته، بیدار شدم و دیدم زندگی همه اش خدمت به دیگرانه، خدمت کردم و دیدم خدمت کردن لذت بخشه!»

«با چیزی که به دست میاریم، زندگی رو اداره می کنیم و با چیزی که به بقیه عرضه می کنیم، زندگی رو می سازیم.»

– وینستون چرچیل

 

 

۴. استعدادهاتون رو به کار بگیرین و با رقابتا روبه رو شید

آلبرت اینشتین (Albert Einstein) به فکر بود: «همه ما خیلی باهوش هستیم، اما اگه ماهی رو به خاطر ناتوانی اش در بالا رفتن از درخت سرزنش کنین، تموم عمر فکر میکنه احمقه.» گوته باور داشت «بزرگ ترین لذت واسنسانی که با استعداد ویژه ای به دنیا میاد، استفاده از اون استعداده.»

«قدرت از پیروزی ریشه نمی گیره، بلکه این رقابتان که شما رو قوی می کنن. وقتی به سختی و سختی برمی خورید و پا پس نمی کشید، قوی می شید.»

– آرنولد شوارتزنگر

 

 

۵. همیشه قدرشناس باشین

اون طور که ملودی بیتی (Melody Beattie) نویسنده ی کتابای خوددرمانگری می گه: «راز وفور در زندگی، قدرشناسیه. قدرشناسی داشته هامون رو کافی جلوه می ده، رد رو به پذیرش، بی نظمی رو به نظم و سردرگمی رو به روشنی و شفافیت تبدیل می کنه.»

«اگه قدردان داشته هاتون باشین، بیشتر به دست میارید. اگه پیوسته به نداشته هاتون فکر کنین، هیچوقت دارایی کافی نخواهید داشت.»

– اپرا وینفری

 

 

۶. صبور باشین

در زمان عصبانیت، این پیشنهاد ی توماس جفرسون (Thomas Jefferson) رو در پیش بگیرین: «موقع خشم، پیش از سخن گفتن تا ۱۰ بشمارید، اگه خیلی خشمگین هستین تا ۱۰۰ بشمارید.» صبر و صبر خیلی مهمه، به قول پائولو کوئیلو «زندگی یعنی صبر تا وقتی که زمانِ مناسب واسنجام دادن کارا فرا برسه.»

«صبر کردن سخت و تلخه، اما میوه اون شیرینه.»

– ژان ژاک روسو

 

 

۷. بدونین که شادی، به آسونی به دست نمیاد

«شادی نتیجه سعیِ فردیه. واسه رسیدن به اون باید بجنگین، سعی کنین، اصرار کنین و حتی بعضی وقتا دنیا رو در جست وجویش زیرورو کنین! باید با جدیت استعدادهاتون و نعمتایی رو که در زندگی دارین، به نمایش بذارین.» این رو الیزابت گیلبرت (Elizabeth Gilbert) نویسنده ی معروف کتاب «بخور، نیایش کن، عشق بورز» می گه. النور روزولت (Eleanor Roosevelt) هم باور داشت «شادی هدف نیس بلکه نتیجه جانبیِ هدفه.»

«شادی و خوشحالی رو حاضر وآماده تقدیم کسی نمی کنن. شادی از سعیا و فعالیت هاتون نشأت میگیره.»

– دالایی لاما

 

 

۸. پایهِ کار «سادگی» است

جون وودن (John Wooden) بازیکن و مربی معروف بسکتبال، به فکر بود «جزئیات کوچیک لازمن. چیزای کوچیک اتفاقات بزرگ رو رقم میزنن.» اینشتین واسه خوشحال بودن چیز زیادی لازم نداشت؛ «یک میز، یک صندلی، ظرفی از میوه و یک ویولون؛ واسه خوشحال بودن همینا کافی ان!»

«هیچوقت فراموش نکنین واسه ساختن یک زندگی خوشحال، چیز زیادی لازم نیس.»

– مارکوس اُرلیوس

 

 

۹. نباید سعی کنین همه رو راضی نگه دارین

همونجوریکه پائولو کوئیلو می گه: «اگه همه دوست تون دارن، یک جای کار می لنگد! بهتره دشمنی داشته باشین که همیشه هشیارتون کنه.» این گفته آبراهیم لینکلن رو هم فراموش نکنین: «خواسته ی خودتون واسه موفق شدن، از هر چیز دیگری مهم تره.»

«من نمی دونم راز موفقیت چیه، اما می دونم کلید شکست، سعی واسه راضی نگه داشتن همهه!»

– بیل کازبی

 

 

۱۰. به خودتون و کارایی که می تونین بکنین، ایمون داشته باشین

توماس ادیسون به فکر بود «اگه همه کارایی رو که قادر بنجام شون هستیم بکنیم، مات و مبهوت می شیم!» پس مثل النور روزولت «هر روز یکی از کارایی رو که از اونا می ترسین، بکنین.» و همونجوریکه سِت گودین (Seth Godin) کارآفرین نیویورکی می گه: «پیش برید و غیرممکن رو ممکن کنین.»

«بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن اینه.»

– پیتر دراکر

 

 

۱۱. اشتیاق، اشتیاق و بازم اشتیاق داشته باشین

همونجوریکه دیل کارنگی گفته: «تنبلی شک و دودلی میاره و اقدام کردن، اعتماد و جسارت داره. با نشستن و فکر کردن نمی تونین بر ترس هاتون پیروز شدین. بیرون برید و کاری بکنین.» شاید با فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wright) معمار و نویسنده ی آمریکایی موافق باشین که به فکر بود: «واسه رسیدن به چیزی باارزش، باید با تموم وجود در اون غرق بشین.»

«من هیچ استعداد ویژه ای ندارم، فقط مشتاقانه کنجکاوم!»

– آلبرت اینشتین

 

 

برگرفته از: huffingtonpost