اینترنت چه تاثیری روی مغز شما می ذاره "

ژوئن 24, 2018 0 Commentsاینترنت چه تاثیری روی مغز شما می ذاره “


آنلاین بودن شما رو واقعا افسرده می کنه؟ این نظریه مطرحه که از زمان در دسترس بودن اینترنت به شکل عمومی، افراد به طور جدی و از دید بالینی دچار افسردگی شدن. این مسئله، تنها یک ادعای بی اثبات نیس، تا الان نظرسنجیای خیلی از آدما مختلفی که از اینترنت استفاده کردن و اونایی که به اینترنت اعتیاد دارن، انجام شده و نتایج نشون می ده که رابطه مثبتی بین ساعات استفاده از اینترنت و احساس غم، تنهایی و گوشه گیری افراد هست. بعضی از منتقدان فکر می کنن که استفاده ی زیاد از اینترنت، احتمال ابتلای فرد به افسردگی رو دوبرابر می کنه. اما بعضی دیگر میگن اینترنت نمیتونه عامل افسردگی باشه، مگه اینکه کسی اونو پناه و محل آسایش خود بدونه. استفاده از شبکه های اجتماعی شما رو منزوی می کنهوقتی ایجاد رفت و امد با بقیه، تنها با نوشتن و بی هیچ کلامی صورت میگیره، شما قادر به تشخیص راستی یا نبود راستی طرف مقابل نیستین و طبق برداشت خودتون، حرفا رو تفسیر می کنین و برداشت شما به حال روحی تون بستگی داره. پس پذیرش یک عبارت مبهم مثل «نه ممنون» بعد از یک گفتگو ی بد، آسون تر از عبارات کنایه آمیز و به ظاهر مؤدبانهه و یک خودداری مؤدبانه تلقی می شه. تحقیقات نشون می ده که اگه شما خود رو وقف هزاران دوست در فیسبوک یا بقیه شبکه های اجتماعی کرده باشین، میزان استرس شما خیلی بالا هستش. هر چه تعداد دوستان تون بیشتر باشه، بیشتر سعی می کنین که وجهه ی مثبتی از خود نشون بدین که از دید عمومی قابل قبول باشه ولی در زندگی واقعی با مشکل روبرو می شید، چون استرسی که واسه حفظ دوستان مجازی خود دارین، مانع از ایجاد رابطه در دنیای واقعی با افراد می شه.


از این شاخه به اون شاخه پریدن در اینترنت باعث کاهش تمرکز و حواس پرتی می شهاینترنت روی بستر کامپیوترها ایجاد شده و به افراد این امکان رو می ده که به آسونی از کاری به کار دیگر و از موضوعی به موضوع دیگر بدن و به طور متوسط هر دو دقیقه یک بار این کار رو تکرار کنن، اما ما هیچوقت قادر به استفاده از ویژگی چند کاره بودن که اینترنت به ما داده نخواهیم بود و به دلیل معطلی و شروع دوباره ی دائمی کارا، دچار رکود و افسردگی می شیم و با توجه به پاک شدن وقایع در اینترنت، مغز سعی می کنه تا با ایجاد یک حافظه ی چند کاره هر چیزی رو که اتفاق افتاده در خود حفظ کنه. این موضوع باعث می شه که افراد نتونن حواس خود رو جمع کنن و توانایی کار کردن و حل مسئله در اونا کاهش پیدا میکنه. تحقیقات نشون می ده که بعد از یه مدت توانایی بازیابی خاطرات تو ذهن و به همراه اون میزان هوش محاسباتی بررسی میره، هر چه از این شاخه به اون شاخه پریدن شما در اینترنت بیشتر باشه، این خطر هم بیشتره و اگه از سنای کودکی اینجور عادتی داشته باشین به مشکل حواس دچار می شید به همراه بقیه مشکلات رفتاری که بعد از اون ایجاد می شن.


گوگل جانشین حافظه ی شما می شه
وقتی شما چیزی رو یاد می گیرین، اون چیز تو ذهن تون حک نمی شه، بلکه تنها نگاشتی روی اعصاب از راه حرکت و فعالیتای ذهنی در اون لحظه رخ می ده، پس بازیابی اطلاعات فراخوانیِ یک مجموعه کدگذاری شده در ذهنه همراه با جزئیاتی که هر لحظه به اون اضافه می شه. وقتی شما از حافظه تون استفاده نکنین، مغز به مرور، این اطلاعات بیهوده و بی مصرف رو حذف می کنه. این یک کارکرد خوب و طبیعیه که مغز همیشه فضای خود رو واسه ورود اطلاعات جدید آزاد می کنه. اما اگه همیشه به جای مغزتون از گوگل استفاده کنین، مغز هم تنبل می شه و تمایل داره به جای بازیابی اطلاعات، وقایع روزانه رو در جایی مجموعه کنه، پس مغز نمیتونه خاطرات رو به سرعت بازیابی کنه و تا زمانی که از گوگل استفاده می کنین نمی تونین فضایی رو در مغزتون واسه حفظ کردن اطلاعات اختصاص بدین، چون عادت کردین گوگل رو جانشین حافظه تون بکنین.


اینترنت باعث در خودماندگی و تنهایی شما می شهتا وقتی از اینترنت به عنوان مغزتون استفاده می کنین، اونقدر واسه تون اهمیت پیدا میکنه که باعث می شه دائم از اون استفاده کنین تا آرامش خاطر پیدا کنین و باعث استفاده ی کمتر از مغزتون می‏ شه و به اینترنت وابسته‏ تر می شید. با هم با افسرده شدن به دلیل استفاده ی زیاد از اینترنت، بخش سفید مغز که مربوط به چندکاره بودنه، کم‏ کم بررسی می‏ رود. واسه همین سایت‏ های رسانه ها هشدارهای زیادی واسه بازگشت کاربران به زندگی واقعی می‏ دن.


طرفداران بازی‏های ویدئویی از پیش‏روی در مراحل بازی، چشمک زدن تصویر، صداهایی که پخش می شه و بالا رفتن عدد مرحله‏ ی بازی لذت می‏ برند و تشویق می ‏شن تا بازم اونو تکرار کنن بی اونکه از خود اختیاری داشته باشن. اگه این حالات واسه شما آشناست، خوبه بدونین که چه عوارضی در انتظار شماس و از نتایج اون مطلع شید.


اینترنت در دنیای امروز گسترده شده


حتی اگه شما علاقه ای به استفاده از اینترنت نداشته باشین یا از برنامه های نظارتی بترسید یا بخواهید از اثرات منفی اینترنت روی مغزتون جلوگیری کنین، بازم ناگزیر از اجرا اون هستین. الان هر کسی یک گوشی هوشمند داره و خیلی از صنایع و شرکتا به طرف ارائه جنسا و خدمات به شکل اینترنتی جلو رفتن، پس اینترنت یک پیش نیاز واسه زندگی امروزی حساب می شه و استفاده از تکنولوژیای قدیمی دیگر خیلی مناسب به نظر نمی رسه.


لزومی نداره از اینترنت ترس داشته باشین، شما شاید معتاد به اینترنت نیستین و اگه فکر می کنین ممکنه به اون اعتیاد پیدا کرده باشین، می تونین تستایی رو واسه اطمینان خاطر انجام بدین. تکنولوژیای جدید همیشه پتانسیل خطرناک بودن رو دارن اما این معنیش این نیس که امکان استفاده ی درست از اون وجود نداره، مثل هر چیز دیگری در این دنیا باید در مورد همه چیز میونه روی و میونه روی رو رعایت کرد.


برگرفته از : all-that-is-interesting.com
]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *