بهترین روش های رسیدن به مثبت اندیشی و تفکر مثبت

جولای 31, 2017 0 Comments

«تفکر مثبت» یکی از عادی ترین پیشنهاد هاییه که به افراد علاقه مند به رشد فردی میشه. بیشتر گفته می شه که اگه افکار منفی داشته باشین موفقیت و شادمانی تقریباً غیرممکنه. در این مقاله بررسی می کنیم که این مسئله درسته یا نه ؟
«تفکر مثبت» یکی از عادی ترین پیشنهاد هاییه که به افراد علاقه مند به رشد فردی میشه. بیشتر گفته می شه که اگه افکار منفی داشته باشین موفقیت و شادمانی تقریباً غیرممکنه. در این مقاله بررسی می کنیم که این مسئله درسته یا نه ؟


” این مقاله به وسیله Morty Lefkoe  نوشته شده ، اون به مدت 45 سال واسه ایجاد تغییرات پایدار در زندگی خود سعی کرد تا زمانی که راهی واسه کنار گذاشتن اعتقاداتی که اونو عقب نگه می داشتن پیدا کرد . اون یافته هاش رو به یک فرآیند تکرار شدنی واسه کمک به بقیه تبدیل کرد .در آخر 150000  نفر و بیشتر از 50 شرکت، به کمک اون باورهای محدود کننده خود رو  کنار گذاشتن  “

افکار منفی از کجا بین؟

اگه شما افکار منفی داشته باشین مثل: «من شایدً در پروژه جدید موفق نمیشوم»، « اون واقعاً منو دوست نداره» و «من دوباره کار رو درست انجام نمی دم.». این جملات پس ی باورهای منفیه که قبلا در زندگی شما وجود داشته. مثلا در جمله « من شایدً در پروژه جدید موفق نمیشوم » پس ی این باور می تونه باشه: «من آنقدرها خوب کار نمیکنم» و «من توانایی کافی ندارم». و یا جمله « اون واقعاً منو دوست نداره » نتیجه این باور می تونه باشه: «من دوست داشتنی نیستم» و «مردها راستگو نیستن» و جمله «من دوباره کار رو درست انجام نمی دم.» نتیجه این باور می تونه باشه: «من هیچ کاری رو به طور مطلوب نمی تونم انجام دهم».


پس دلیلی که شما رو از رسیدن به موفقیت و شادمانی بازمی داره افکار منفی نیس بلکه باید گفت این افکار درخشش نوع نگاه شما به جهانه. شما همیشه با باورهای خود درباره زندگی، مردم و خودتون زندگی می کنین. حتی اگه شما از افکار منفی خلاص شید بازم باورها در زندگی شما وجود دارن.

مردم واسه دورشدن از افکار منفی چیکار می کنن؟

اگه شما سعی کنین از افکار منفی خود فرار کنین ؛ نمی تونین اونا رو از بین ببرین. در بدترین حالت شما فقط نتونستید در حذف این افکار موفق شید. اما در بهترین حالت این افکار از ذهن شما دور شدن ولی هنوز از بین نرفته ان بلکه به شکل پنهونی هدایت می شن. این افکار مثل توپین که سعی می کنین زیر آب نگه دارین. شما می تونین به مدت کوتاهی توپ رو زیر آب نگه دارین اما در آخر از این کار خسته می شید و توپ از آب خارج می شه.


باورهایی که درباره خود و زندگی دارین عامل به وجود اومدن افکار منفی شماست،در این شرایط مثبت اندیشی فایده ای نداره. چون ممکنه حتی هنگامی که هیچ فکر منفی ندارین دچار سوءظن شده و واسه خلاص شدن از شر افکار منفی انرژی خود رو هدر بدین.


علاوه براین افکار و احساسات سرکوب شده معمولاً زمانی که انتظارش رو ندارین در رفتارتون رو می شن. بیشتر این افکار به شکل استرس و نگرانی خود رو نشون می دن و این در حالیه که ما از منبع این استرس و نگرانیا بی آگاهی هستیم و فکر می کنیم بی دلیل بروز کرده ان. تحقیقات زیادی نشون می دن که سرکوب احساسات منفی باعث بروز مریضی می شه.


به جای سرکوب بهتره وجود این افکار و احساسات رو تایید کنیم. بعضی آدما هر روز جلوی آینه وای میستن و با صدای بلند می گن «من خیلی خوب هستم. من می تونم. من دوست داشتنی هستم.» خیلی کم پیش میاد که این تمرین بتونه افکار شما رو عوض کنه. دلیل اون اینه که شما می دونین چیزی که رو در مورد خودتون بر زبون می آورید درست نیس. وقتی با صدای بلند می گین: «من خیلی خوب هستم.» با خود می اندیشید: «اما من می دونم اینطور نیس.»
«من می تونم.» – « اما من می دونم اینطور نیس.»
«من دوست داشتنی هستم.» – « اما من می دونم اینطور نیس.»


روش دیگر واسه اینکه بفهمین چرا گفتن جملات مثبت همیشه جواب نمی ده اینه که از خود بپرسید: «چه کسائی جلوی آینه وای میستن و جملات مثبت رو تکرار می کنن؟» کسائی که واقعاً به این جملات باور داشته باشن هیچوقت اونا رو بر زبون نمی آورند. درواقع کسائی که جملات مثبت رو درباره خودشون استفاده می کنن، می خواهند از افکار منفی فرار کنن.

چجوری میشه افکار منفی رو از بین برد؟

پس اگه تفکر مثبت جواب نمی ده پس راه حل چیه؟ همونجوریکه دیدیم باورهای منفی ما تقریباً تموم افکار منفی ما رو به وجود می آورند. یک باور همون چیزیه که ما احساس میکنیم واقعیت داره. تا زمانی که ما احساس میکنیم : «من خیلی خوب نیستم. من از عهده کارام بر نمی آیم. من دوست داشتنی نیستم.» این جملات واقعاً در مورد ما صحیحه. و ما بر مبنای اونا زندگی میکنیم. این باورهای مون که به ما می گن چجوری احساس کنیم، چجوری زندگی کنیم و چجوری بفهمیم.


تنها راه مؤثر واسه از بین بردن افکار و باورهای منفی اینه که باورهای زندگی خودمون رو تغییر دهیم نه اینکه سعی کنیم بر افکار منفی سرپوش بذاریم و یا وانمود کنیم افکار منفی از بین رفته ان.


مراحل باور لفکو(LBP) که نویسنده مقاله 29 سال پیش پیشنهاد داده واسه تغییر دادن باورهای منفی مفیده. با انجام این مراحل می تونین تعدادی از باورهای منفی زندگی خود رو کنار بذارین. واسه این کار لازمه اول باور منفی زندگی خود رو شناسایی کنین.

چجوری باورهای منفی رو در زندگی خود از بین ببرین؟

منبع راحت احتمالی یک باور زندگی خود رو پیدا کنین. چه اتفاقی افتاد که به این باور رسیدید؟ مثلا بیشتر والدین وقتی فرزندانشون برابر میل اونا رفتار نمی کنن اونا رو مورد سرزنش قرار می دن و این کار باعث به وجود اومدن این باور می شه:«من خیلی خوب نیستم.» فرزندان به حضور فیزیکی والدین خود نیاز دارن. با توجه به این نکته در صورتی که والدین این حضور فیزیکی رو از فرزندان خود دریغ کنن باعث میشه این باور در اونا به وجود بیاد: «من مهم نیستم.»


هنگامی که منبع یک باور مشخص شد میفهمید که باور شما تفسیری از تجربیات شماس. پس تفاسیر دیگری هم واسه باور شما می تونه وجود داشته باشه. در اینجاست که میفهمید باور شما تنها بخشی از واقعیته و نه تموم واقعیت.


مثلا وقتی از طرف والدین خود واسه انجام ندادن کاری سرزنش میشوید میشه اینطور برداشت کرد که شما از عهده اون کار بر نمی آیید. میشه اینطور تفسیر کرد که پدر و مادر شما انتظارات غیرمنطقی ازتون دارن. یا ممکنه پدرو مادر شما در مورد توانایی شما واسه انجام کاری اشتباه کرده باشن. و یا ممکنه شما در انجام دادن کار بخصوصی توانایی نداشته باشین. مسلمه که نمیتوان نتیجه گرفت شما واسه کارهای دیگر هم توانایی ندارین. ممکنه شما به دلیل کم سن و سال بودن نتونین کاری رو انجام بدین و این به معنی این نیس که هیچوقت نمی تونین اون کار رو انجام بدین.

میشه باور رو دید؟

خودتون رو در حوادثی که باعث ایجاد یک باور شدن بذارین و از بیرون به خودتون بنگرید و از خودتون بپرسید: « میتوانم اون باور زندگی ام رو ببینم؟» جواب افراد به این سؤال همیشه اینه: «بله، شمام اگه اونجا بودین می تونستید ببینین» حال از خود بپرسید: « من واقعاً میتوانم اونو ببینم؟» اگه شما واقعاً بتونین یک باور زندگی خود رو ببینین باید بتونین اونو با یک رنگ، شکل و موقعیت توضیح کنین. حال اونکه نمی تونین توصیفی از ظاهر یک باور داشته باشین. واقعا شما نمی تونین یک باور رو ببینین بلکه فقط حوادث و رویدادها رو می بینین. باورها فقط تو ذهن شما نقش می بندند.


علتی که واسه یک فکر منفی پیدا کردین و ادعا می کنین که می تونین اونو ببینین فقط یک تفسیر از تموم تفاسیریه که تو ذهن شما به وجود اومده. شاید از خودتون بپرسید پس رویدادهایی که باعث به وجود اومدن یک باور شدن هیچ معنا و مفهومی ندارن؟ قبل اینکه شما به اونا معنی بدین چه مفهومی داشتن؟ می تونین دریابید که این رویدادها مفاهیم زیادی دارن. البته هیچ معنی واحدی واسه اونا نمیشه متصور شد. میشه گفت رویدادها معنی مشخص و ثابتی ندارن و این شما هستین که تو ذهن خود به اونا معنی می دید.


به طور خلاصه میشه گفت: باورها واقعیاتین که احساس میکنیم حقیقت دارن. اونا حقایق دنیا دور و بر ما میباشند. ما باورهای خودمون رو قبول داریم چون تصور می کنیم میتونیم اونا رو ببینیم. در صورتی که هیچوقت نمی تونیم اونا رو ببینیم. اونا فقط تو ذهن ما وجود دارن.
به جای اینکه مثبت بیاندیشید سعی کنین باورهایی که باعث به وجود اومدن افکار منفی شدن رو از بین ببرین. زمانی که واسه مثبت فکر کردن سعی نمی کنین مثبت خواهید بود.هر فردی دارای افکاری متفاوته و همین افکار متفاوت زندگی هر فردی رو به شکلی رقم میزند.آدم بنا به اختیار خود می تونه افکارش رو مثبت یا منفی کنه .تفکرات مثبت یقیناً آدم رو به رشد میرسانند و باعث می شن به هدف مورد نظر برسیم اما افکار منفی نه تنها روی سلامت اعضای بدن اثر میذاره، بلکه باعث عقب موندگی در زندگی می شه.

نگرانی‌های زندگی زیادن و استرس زیادی به همراه دارن. چجوری با این مسائل کنار بیاییم؟ با افکار و گفت‌وگوهای منفی فقط و فقط شرایط رو واسه خود و بقیه سخت‌تر می‌کنیم. این انتخاب ماه که چجوری مسائل رو ببینیم. پیشامدی می تونه خیلی بد باشه اما این شمایید که تعیین می کنین نیمه بد اون بر شما اثر بزاره یا نیمه خوب اون. دیدی که به این پیشامدها دارین اثر زیادی در زندگی و سلامت‌تون داره. بهتره با تفکر مثبت، جنبه غالب هر اتفاق رو به شکل مثبت تعبیر کنیم و از منافع خیلی اون در زندگی بهره ببریم و زندگی رو واسه خود و نزدیکانمون قشنگ تر جلوه دهیم. در این مقاله خواهیم گفت که چجوری می‌‌توانیم افکار مثبت داشته باشیم. داشتن افکار مثبت به کنترل استرس و بهبود سلامتی‌تون کمک می‌کنه. با مطالبی که گفته می‌شه سعی کنین بر گفت‌وگوهای منفی داخلی‌تون پیروز شدین.نیمه پر لیوان رو می‌ببینن یا نیمه خالی اونو؟ جواب شما به این سوال نشون دهنده دیدتون به زندگی، رفتارتون نسبت به خودتون و تعیین کننده خوشبینی یا بدبینی شماس؛ و حتی ممکنه سلامتی روحی و جسمی‌تون رو تحت اثر بذاره. بررسی‌های انجام شده نشون می ده که ویژگی‌های شخصی، مثل خوش‌بینی یا بدبینی دامنه بزرگی از سلامت و میزان شادی فرد رو تحت اثر قرار می ده. تفکر مثبت که به طور مستقیم به دلیل خوش‌بینی فرده، کلید اصلی مدیریت استرس حساب می‌شه و مدیریت موثر استرس، رابطه مستقیم با سلامتی داره. اگه تا الان تفکر منفی داشته‌‌اید و با بدبینی به مسائل نگاه کردین، ناامید نشید؛ می تونین روش‌های تفکر مثبت و خوش‌بینی رو یاد بگیرین.


حتی وقتی با خودتون حرف میزنین، داشتن افکار مثبت رو فراموش نکنین.تفکر مثبت به این معنی نیس که از جریانات زندگی و یا وقایع بد بی خبر باشین. تفکر مثبت به معنی برخورد مثبت‌تر و سازنده‌تر با حوادث بد زندگیه.تفکر مثبت معمولا با گفت‌وگوی داخلی شروع می‌شه. این صحبت هم‌چون جریانی بی‌پایان از افکاری‌ است که هیچوقت بیان نشده‌ و در ذهنتون جاری‌ است. این افکار که بی‌اختیار به ذهنتون بین می تونن مثبت و یا منفی باشن. بخشی از این افکار از منطقتان بین. بعضی دیگر از این افکار ممکنه به دلیل تصور غلطی باشه که به دلیل کمبود اطلاعات در ذهنتون شکل میگیره.اگه این افکاری که تو ذهن‌تون جریان داره بیشتر منفی باشه، شاید نگرشتون به زندگی منفی هستش. اگه بیشتر این افکار مثبت باشن، مثل کسی که تفکر مثبت رو تمرین می‌کنه، نگرشتون به زندگی مثبت هستش.


فواید افکار مثبت بر سلامتی


افکار مثبت ازتون آدم سالم‌تری می سازه.محققان همیشه به تحقیق روی تفکر مثبت و خوشبینی و اثر اون بر سلامتی می‌پردازند. هنوز دلیل این موضوع مشخص نیس که چرا افراد با تفکر مثبت از این منافع سلامتی استفاده میکردن. فرضیه ما اینه که با دید بهتر به زندگی و با تفکری مثبت، توانایی برخورد با شرایط سخت و پر استرس افزایش می‌یابد که باعث کاهش تاثیرات منفی استرس بر سلامتی می‌شه. گفته می‌شه که افراد مثبت و خوش‌بین، سبک زندگی سالم‌تری دارن، فعالیت‌های فیزیکی بیشتری دارن و رژیم غذایی سالمی رو دنبال می کنن.


شناسایی افکار منفی


واسه داشتن افکار مثبت باید بدبین نباشید و روی نقاط منفی تمرکز نکنین.هنوز نمی‌دانید صحبت‌های داخلی‌تون مثبتند یا منفی؟ تعدادی از شکل‌های عادی گفت‌وگو‌های منفی رو در ادامه اشاره می‌کنیم:


تمایل به دیدن نیمه خالی لیوان


جنبه‌های منفی یک موقعیت رو بزرگ و جنبه‌های مثبت اونو به طور کامل حذف می کنین. مثلا، روزِ کاریِ خیلی خوبی رو سپری کردین. تموم فعالیت‌های خود رو به طور کامل و زودتر از موعد انجام دادین و واسه اون تشویق شدین اما بقیه زمان خود رو صرف تمرکز بر کار و به انجام رساندن حتی تعداد بیشتری از فعالیت‌های خود می کنین و در آخر تشویق خود رو فراموش می کنین.


شخصی‌سازی


وقتی موضوع ناجوری رخ می ده، خود رو مقصر دانسته و سرزنش می کنین.


فاجعه‌سازی


به طور خودکار انتظار بدترین‌ها رو دارین. در برنامه‌تون، به طور مثال رفتن به کتابخونه، اختلالی ایجاد می‌شه و فکر می کنین که ادامه روزتون همینجوری باید بگذره.


دید تک‌بعدی


به همه چیز فقط به دو صورت خوب یا بد نگاه می کنین. هیچ حد وسطی وجود نداره. حس می کنین باید بی‌مشکل باشین و وگرنه یک بازنده به تموم عیارید.


تمرکز روی افکار مثبت


با تمرین تفکر مثبت می تونین افکار منفی خود رو به افکار مثبت تبدیل کنین.می تونین یاد بگیرین که تفکر منفی رو به تفکر مثبت تبدیل کنین. این مراحل آسونه اما با توجه به اینکه یک عادت جدید در خود ایجاد می کنین، نیاز به تمرین و تکرار داره. در ادامه راه‌هایی واسه تفکر مثبت‌تر و رفتار خوش‌بینانه‌تر معرفی می‌کنیم.


شناخت زمینه‌های قابل تغییر


اگه می خواین خوشبین‌تر شید و با افکار مثبت بیشتر سر و کار داشته باشین، در اول بخش‌هایی از زندگی‌تون که به اونا نگاه منفی دارین رو شناسایی کنین. به‌ آرامی و از یک بخش شروع کنین و کم‌کم به طرف دست‌یابی به تفکر مثبت قدم وردارین.


خودتون رو بررسی کنین


واسه داشتن افکار مثبت، زمان‌هایی از روز رو صرف بررسی افکارتون کنین. اگه به این نتیجه رسیدید که بیشتر افکارتون منفین، سعی کنین راهی واسه مثبت کردن اونا پیدا کنین.


شوخی کنین و بخندین


در شرایط زمانی سخت، لبخند و یا خندیدن رو از خود دریغ نکنین. سعی کنین در هر زمان و در هر رخدادی، به دنبال جنبه شوخی ماجرا باشین. با خنده و روحیه خوشحال، کمتر دچار استرس می‌شید.


روش زندگی سالمی رو دنبال کنین


با کمه کم سه بار ورزش کردن در هفته، حالت روحی خود رو مثبت کنین و استرس خود رو کم کنین. با رژیم غذایی مناسب، قدرت ذهن و بدنتون رو افزایش بدین و به دنبال راه‌های بیشتری واسه کاهش استرس باشین.


خود رو در بین جمعی مثبت بذارین


حتما در نظر داشته باشین که روی افرادی که افکار مثبت دارن، می تونین واسه مشورت و نظرخواهی حساب کنین و اونا پشتیبان شمان. رابطه با افراد منفی ممکنه سطح استرس شما رو زیاد کنه و حتی به توانایی خود واسه مدیریت استرس و استرس خود شک کنین.


گفت‌وگوی داخلی مثبت رو تمرین کنین


با یک قانون آسون شروع کنین: اگه که مایل نیستین موضوعی رو به فرد دیگری بگید پس به خود هم نگید. ملایم و دلگرم کننده با خود صحبت کنین. اگه یک فکر منفی وارد ذهنتون شد، به طور منطقی اونو بررسی کنین و سعی کنین نکته مثبت مربوط به خود رو پیدا کنین.اگه با دیدی منفی به همه یا بیشتر مسائل نگاه می کنین، انتظار نداشته باشین که طی یک شب به تفکر مثبت دست پیدا کنین. با تمرین همیشگی، در آخر هنگام گفت‌وگوی داخلی‌تون خودتون رو بیشتر قبول دارین و کمتر از خود انتقاد می کنین؛ حتی ممکنه از دنیای دور و بر خود هم کمتر انتقاد کنین.وقتی که در بیشتر مواقع با خوشبینی به قضایا نگاه کنین، می تونین به شکل پربازده‌تری با استرس خود در طول روز مقابله کنین. این توانایی تاثیرات مثبتی بر سلامتی‌تون داره.]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *