این آزادی خاص در ایران گردشگران رو شگفت زده می کنه! (رتبه سوم مسابقه) 

این آزادی خاص در ایران گردشگران رو متعجب می کنه! (رتبه سوم مسابقه) 

اگه خیال کردین کسی که بلیط مسافرت به ایران رو می خره، از حال و هوای ایران بی خبره، سخت در اشتباهید! بیشتر گردشگرهایی که من با اونا سروکار داشته ام، کمه کم صفحه مربوط به ایران رو در ویکیپدیا خونده بودن. می دونستن شاه که بود و امام خمینی واسه ایران چه کرد. می دونستن داشتن حجاب واسه بانوان الزامیه و نوشیدن الکل غیرقانونی. اما همیشه در مسافرت به یک کشور جدید چیزایی هست که آدم رو متعجب می کنه!

با اینکه قوانین کشورها در کلیّات تقریبا مثل همن، اما در خیلی از جزئیات باهم متفاوت و بعضی وقتا اختلاف دارن. در این بین، گردشگرهایی که فکر میکردن همه چیز رو در مورد ایران می دونه، با شنیدن این آزادی خاص در ایران دود از کله ّهاشون بلند می شد! اول فکر میکردن قصد دارم سرکارشون بذارم، یا حتی اونا رو به دردسر بندازم! حتی یک بار وقتی به یک گردشگر هلندی اصرار کردم خودش امتحان کنه تا به صدق گفتار من ایمون بیاره، جوری به من نگاه کرد، انگار که حرف نامربوطی در مورد ناموس اش زده باشم! من هم واسه اینکه مطلب رو به این دوست هلندی تفهیم کنم، براش توضیح دادم که این آزادی خاص در ایران تقریبا چیزی مثل آزادی مصرف ماریجوانا در هلنده! شاید تا حالا حدس زده باشین که منظور من از آزادی خاص واقعا نبود قانون کپی رایت و نبود حفظ حقوق مادی و الهی کارا در ایرانه. در ایران شما خیلی آسون می تونین یک نرم افزار چند ده دلاری رو دانلود کنین و بی پرداخت حتی یک ریال، از خدمات اون لذت ببرین! می تونین فیلما و سریالای روز ایران و دنیا رو دانلود کنین و جز هزینه ترافیک دانلود، احتیاجی به پرداخت هیچ هزینه دیگری نیس! دانلود تولیدات موسیقی هم که واسه کاربران ایرونی به یک عادت تبدیل شده! نه پلیس کاربران رو بازداشت می کنه و نه خود کاربران وجدان-درد می گیرن!

در کشورهای دیگر خبری از این دانلودهای مجانی نیس. هر نرم افزار، کتاب، موسیقی یا فیلمی که به شکل غیرقانونی دانلود شده باشه قابل پیگیری و اقامه ی دعویه. قوانین در بقیه کشورها به حدی سختگیرانهه که کسی جرأت دانلود غیرقانونی هیچ اثر فرهنگی رو نداره.

واسه همین هم وقتی به یک گردشگر خارجی می گین که می تونه بی پرداخت حتی یک دلار، تموم قسمتای سریال محبوب بازی تاج و تخت رو از تورنت دانلود کنه، انگار که دنیا رو به اون دادین. احتمال داره از خوشحالی حتی بال دربیاورد و بالای سرتون دور افتخار بزنه!

]]>